Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze trochę czasu, warto już teraz poćwiczyć pieczenie ulubionych ciast. W wolnej chwili możesz spróbować swoich sił i przygotować tradycyjny keks z bakaliami. Ten przepis w naszej kulturze jest przekazywany od pokoleń. Dlatego koniecznie warto podać go na wigilijnym stole. Wykorzystaj sprawdzoną i ulubioną mieszankę bakalii i przekonaj się już teraz, jak pyszny w smaku może być tradycyjny keks.
Czym jest keks z bakaliami?
Pierwszy keks pieczono już w starożytnym Rzymie. Najczęściej, w składzie znajdowały się:
- owoce granatowca,
- orzeszki piniowe,
- rodzynki,
- miód,
- suszone morele.
Ten tradycyjny, świąteczny wypiek to nic innego jak ciasto biszkoptowe, które ucieramy na maśle. Głównym składnikiem są bakalie. W trakcie pieczenia, w powietrzu unosi się aromatyczny zapach wanilii, co wprowadza domowników w świąteczny nastrój. Polecamy jednak, aby keks podawać na drugi dzień od upieczenia – ciasto musi przestygnąć. Dzięki temu, staje się równo wilgotne na całej powierzchni.
Składniki na Twój keks z bakaliami
- 5-6 średnich jajek,
- 320 g mąki do pszennej,
- 5 łyżeczek cukru wanilinowego,
- 2-3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- 140 g cukru pudru,
- 25 dag masła,
- 400 g ulubionej mieszanki bakaliowej (rodzynki, migdały, orzechy np. nerkowca, suszone figi, kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa).
Sposób przygotowania
- Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wypieku odpowiednio wcześnie wyciągnąć masło z lodówki. Masło potrzebuje więcej czasu, aby stało się odpowiednio miękkie. To samo zrób z jajkami i śmietaną. Powinny mieć temperaturę pokojową.
- Przygotuj swoją mieszankę bakalii. Większe owoce, takie jak suszone figi czy morele, pokrój na mniejsze kawałki. Orzechy obierz z pozostałości skórki i posiekaj.
- Przesiej mąkę dodając do niej proszek do pieczenia, a do miski z mąką wsyp mieszankę bakalii. Całość zamieszaj, dzięki czemu owoce nie skleją się ze sobą w cieście.
- Do drugiej miski wsyp ¾ szklanki cukru pudru, dodaj kostkę miękkiego masła i ubijaj przez kilka minut na wysokich obrotach miksera. Gdy powstanie jasny puch, dodawaj powoli jajka, w odstępach 30 sekund od siebie.
- Jak ubijesz krem na jednolitą masę, następnie dodaj mąkę z bakaliami. Polecamy dodać dwie łyżki kwaśnej śmietany, lub jogurtu naturalnego. Mieszaj powoli, do momentu powstania jednolitego ciasta, używając szpatułki.
- Następnie, do posypanej mąką keksówki (prostokątnej foremki) przełóż masę i wyrównaj.
- Keks piecz w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni, wybierz opcję pieczenia góra-dół. Twoje ciasto z bakaliami powinno piec się przez 60-70 minut. Warto jednak sprawdzić po upływie 50 minut czy jest już upieczone. Możesz w tym celu użyć patyczka szaszłykowego. Jeżeli wbijesz go w ciasto, a po wyciągnięciu będzie suchy – Twój keks jest gotowy!
- Keks możesz oprószyć cukrem pudrem lub użyć domowej roboty lukru. Niektórzy używają do dekoracji również czekolady, skórki pomarańczy lub posiekanych orzechów.
Opcjonalnie
Dla miłośników rumowego aromatu – możesz wcześniej namoczyć wybrane bakalie (śliwki, figi) właśnie w tym alkoholu i dodać do masy zaraz przed pieczeniem.
Jak ratować keks, kiedy ciasto nie chce wyrosnąć?
Jeżeli Twoje ciasto w trakcie pieczenia zaczyna pękać, przyczyną jest zbyt wysoka temperatura. Wówczas polecamy wyłączyć górną grzałkę i pozostawić wyłącznie grzanie od dołu. Stopniowe zmniejszanie temperatury w piekarniku może wpłynąć na to, że keks będzie równo wypieczony.
Jeżeli Twoje ciasto po wyjęciu z piekarnika zaczyna opadać, jest to sygnał, że keks nie został do końca wypieczony. Warto po wyłączeniu piekarnika, pozostawić keks na 10 minut w środku i obserwować, czy odpowiednio wyrasta.
Jak przechować keks z bakaliami po wypieczeniu?
Polecamy stary i sprawdzony sposób, aby po wyjęciu ciasta z piekarnika ostudzić je. Następnie owinąć w folię spożywczą i potem w folię aluminiową. W ten sposób keks nie będzie przesuszony w żadnym miejscu. Można dla wzmocnienia efektu posmarować spód naparem z herbaty, soku z cytryny i miodu.
źródło zdjęcia: freepik.com