Czy wiesz, że upadki są jednym z poważniejszych zagrożeń czyhających na seniorów? Nie pozwól, by zdrowie i bezpieczeństwo Twoich bliskich było zagrożone. Dowiedz się, jak zapobiegać upadkom w domu. Nie czekaj, już dziś wprowadź proste zmiany, które poprawią jakość życia Twoich bliskich!

W miarę upływu czasu możesz zauważyć, że Twoi bliscy zaczynają mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Upadki, które dla młodszej osoby będą zupełnie niegroźne, w przypadku seniora mogą skończyć się poważną kontuzją. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości ograniczać ryzyko upadku. Nie czekaj, aż zdarzy się wypadek. Już dziś zastanów się, jak zwiększyć bezpieczeństwo Twoje lub Twoich bliskich. W tym artykule dowiesz się, jak możesz sprawić, by codzienne życie w domu było bezpieczniejsze. 

Szczera rozmowa z bliskimi

Nie zaczynaj remontować domu Twoich dziadków lub rodziców, zanim z nimi nie porozmawiasz. 

Zacznij od szczerej rozmowy z seniorami. To pierwszy krok, który pomoże Wam zrozumieć swoje obawy i potrzeby. W czasie rozmowy otwarcie powiedz o swoich obserwacjach. Wspomnij o konkretnych sytuacjach, gdy bliska Ci osoba się przewróciła. Powiedz, że zależy Ci na ich bezpieczeństwie i możesz zaproponować kilka prostych i nieuciążliwych rozwiązań, które pomogą im w codziennym życiu. Poproś, by wskazali, w jakich miejscach domu czują się niepewnie.

Co powoduje zaburzenia równowagi?

Podczas rozmowy zastanówcie się, skąd wynikają problemy z utrzymaniem równowagi. Oto przykładowe czynniki wpływające na koordynację ruchową i sprawne poruszanie się:

  • Problemy ze wzrokiem: Z wiekiem wzrok stopniowo się pogarsza, dlatego ważne jest, by senior pozostawał pod opieką okulisty. Zapytaj, kiedy Twoi bliscy ostatni raz byli u okulisty. Być może potknięcia i zderzenia to efekt niedopasowanych okularów. 
  • Leki: Czasem skutkiem ubocznym leków są zaburzenia równowagi. Absolutnie nie doradzaj odstawiania lub zmiany leków na własną rękę! Zamiast tego przypomnij, aby Twój dziadek lub babcia porozmawiali o tym ze swoim lekarzem. 
  • Bariery architektoniczne: To elementy domu lub jego otoczenia, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najpopularniejszą barierą architektoniczną są schody. Nieostrożne wchodzenie na stopnie może prowadzić do groźnych upadków.
  • Choroby przewlekłe: Zaburzenia równowagi bywają objawem niektórych chorób przewlekłych. Gdy zauważysz, że Twoi bliscy częściej mają problemy z utrzymaniem równowagi, koniecznie namów ich na wizytę u specjalisty. 

Konsultacja z lekarzem, by wykluczyć inne choroby

Zwiększenie bezpieczeństwa w domu jest ważne, ale nie może zastąpić diagnozy medycznej i leczenia. Trafna diagnoza i wdrożone leczenie są kluczowe na każdym etapie życia. 

Zaproponuj konsultację z lekarzem, aby sprawdzić, czy problemy z utrzymaniem równowagi nie są objawem poważniejszej choroby. Podczas wywiadu lekarz sprawdzi, czy zaburzenia równowagi nie są skutkiem ubocznym innych przyjmowanych leków. Z pewnością doktor zachęci swojego pacjenta do aktywnego trybu życia. Twoje zadanie polega na pomocy w dostosowaniu domu tak, by zmniejszyć ryzyko upadków.

Jak zapobiegać upadkom w domu?

Dostosowanie domu tak, by starsze osoby były w nim bezpieczne, wcale nie oznacza konieczności przeprowadzenia kapitalnego remontu. Seniorzy nie lubią drastycznych zmian, dlatego proponowane przez nas udogodnienia są szybkie do wprowadzenia i nieuciążliwe. 

Montaż poręczy przy ścianach

Czy zauważyłeś, że Twój bliski używa mebli lub ścian w swoim domu, aby utrzymać równowagę? Opiera się na tobie, aby się ustabilizować lub ma trudności z wstawaniem z pozycji siedzącej? Człowiek, który traci równowagę może próbować przytrzymać się szafki, stolika lub nawet pustych pudełek. To nie są bezpieczne rozwiązania. Meble nie gwarantują stabilności, a w najgorszym wypadku mogą przewrócić się na seniora i go przygnieść, powodując dodatkowe obrażenia. Aby zapobiec chwytaniu się niebezpiecznych rzeczy, zadbaj o to, by do ścian przymontowane były poręcze. Starsza osoba będzie mogła chodzić, trzymając się ich. 

Montaż windy schodowej

Schody to bariera architektoniczna, która nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też stwarza duże ryzyko groźnych upadków. Montaż krzesełka schodowego, zwanego też windą schodową, sprawi, że samodzielne pokonywanie schodów będzie łatwe i bezpieczne. Szereg zabezpieczeń, między innymi pasy, podnóżek i czujnik prędkości gwarantują, że korzystanie z krzesełka jest w pełni bezpieczne.

Jakie krzesełko schodowe wybrać?

Wybór windy schodowej zależy przede wszystkim od typu schodów. Najpopularniejszy i najtańszy model na schody proste to Homeglide. Krzesełko to kosztuje 11 tysięcy złotych. Urządzenia na schody z zakrętem (zabiegowe) są droższe, ponieważ wymagają indywidualnego dopasowania szyny jezdnej do konkretnych schodów. Winda na schody zabiegowe Otolift Modul AIR kosztuje ok. 38 tysięcy złotych. Więcej informacji o krzesełkach schodowych znajdziesz na stronie Windy Schodowe. 

Bezpieczeństwo w domu – podsumowanie

Na pewno zależy Ci na zdrowiu i bezpieczeństwie Twoich najbliższych. Dlatego nie czekaj, aż dojdzie do wypadku. Oto co możesz zrobić, by pomóc Twoim rodzicom lub dziadkom.

  1. Porozmawiaj otwarcie ze swoimi rodzicami lub dziadkami. Opowiedz o swoich obawach i zaproponuj rozwiązania. Zapewnij o swoim wsparciu i pomocy w drobnym remoncie. 
  2. Dopilnuj, by senior skonsultował swój stan z lekarzem. Czasem problemy z równowagą to objaw innej choroby.
  3. Zamontuj poręcze dające stabilne oparcie, w kryzysowej sytuacji senior złapie się poręczy, a nie chwiejnej szafki.
  4. Zaproponuj montaż windy schodowej, aby pokonywanie schodów stało się znów bezpieczne. Jeśli nie wiesz, jaki model krzesełka schodowego wybrać, skontaktuj się z nami.
Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj