Z pewnością nie zawsze masz możliwość, aby umówić się do lekarza. Powody mogą być różne. Brak czasu. Długie kolejki oczekujących pacjentów. Jeśli chorujesz przewlekle i stale przyjmujesz jakieś leki sprawa robi się skomplikowana. W końcu nie powinieneś przerywać rozpoczętej kuracji. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Skorzystać z recepty online!
W jaki sposób działają recepty online?
Elektroniczna recepta jest cyfrowym odpowiednikiem jej papierowej wersji. Tak samo uprawnia do wykupienia w aptece leków przepisanych przez lekarza. Pacjent bez wychodzenia z domu może zamówić niezbędne farmaceutyki. Żeby skorzystać z tego udogodnienia, trzeba zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta. Dlatego przed kontaktem z lekarzem i zgłoszeniem zapotrzebowania dobrze jest założyć swoje IKP. Na podany tam numer telefonu przyjdzie wtedy SMS-em kod, który trzeba będzie podać w dowolnej aptece. Recepta online to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie dostęp do leków bez konieczności umawiania się na osobistą wizytę.
Jakie informacje zawiera Internetowe Konto Pacjenta?
Internetowe Konto Pacjenta oprócz tego, że ułatwia pacjentom przyjmowane leki to jest także cyfrową bazą. Znajduje się w nich każda e recepta, zwolnienie oraz innego typu dokumenty medyczne. Można w nich sprawdzić też certyfikaty szczepień. Zalogowanie się na IKP pozwala też pacjentowi skontrolować ile jeszcze opakowań leku ma do wykupienia. Można też upewnić się w jakiej aptece została zrealizowana pierwsza recepta online. Pacjenci często tego nie pamiętają, jest to więc kolejne duże udogodnienie.
Kto może wystawić receptę online?
Receptę elektroniczną może wystawić lekarz każdej specjalności. Lekarz weryfikuje zasadności wystawienia recepty i na tej podstawie określa dawkowanie oraz typ niezbędnego preparatu. Można w ten sposób zamówić wszelkie potrzebne leki: antybiotyki, sterydy, leki przeciwzapalne. W ten sposób można też zdobyć tabletki antykoncepcyjne. Wywiad z pacjentem odbywa się najczęściej podczas e-wizyty.
Ogromną zaletą e-recepty przez Internet jest to, że jeśli lekarz stwierdzi zasadność jej wystawienia pacjent otrzyma ją automatycznie, zaraz po zakończonej konsultacji. Jest to duża pomóc w różnych awaryjnych sytuacjach. Nie trzeba wtedy czekać na wizytę, co zajmuje czasem nawet kilka tygodni. Jest to też wygoda dla osób przyjmujących leki cyklicznie. Nie ma wtedy ryzyka, że nastąpi przerwa w przyjmowaniu preparatu, a więc obniży się skuteczność leczenia lub wydłuży jego czas.