Współczesne osiągnięcia dietetyki niejednokrotnie odkrywają na nowo właściwości produktów znanych od wieków. Jednym z nich jest olej z czarnuszki, który znajduje uznanie w kuchni, ale także medycynie naturalnej czy kosmetologii. Sama roślina wykorzystywana jest od czasów starożytnego Egiptu, a dokładniej – jej charakterystyczne czarne nasionka, z których pozyskiwany jest olej.

Przeczytaj więcej o oleju z czarnuszki, jego właściwościach, zastosowaniach i dawkowaniu. Poznaj przykładowe przepisy z olejem i sposoby na wykorzystanie go w zabiegach kosmetycznych:

  • Właściwości oleju z czarnuszki
  • Na co wpływają substancje aktywne w oleju?
  • Gdzie kupić olej z czarnuszki sprawdzonej jakości?
  • Jak stosować olej z czarnuszki w diecie?
  • Olej z czarnuszki – ciekawe przepisy
  • Kosmetyczne zastosowania oleju z czarnuszki
  • Skuteczny pomysł na zdrowe urozmaicenie

Właściwości oleju z czarnuszki

Czarnuszka siewna, znana jako kmin czarny, kminek egipski, czarnucha, kąkolnica albo kolendra siewna jest rośliną o ciekawych właściwościach. Nigella sativa L. wykorzystywana była od wieków w medycynie ludowej, a jej najcenniejszą część, czyli nasiona użytkuje się do produkcji oleju, a także wodnych lub alkoholowych wyciągów. Zimnotłoczony olejek z czarnuszki ma ciemny kolor, intensywny korzenny zapach oraz lekko gorzkawy smak. Powinien być stosowany na zimno, gdyż poddany wysokim temperaturom traci część ze swoich cennych właściwości.

Olej z czarnuszki zawiera niemal 85% nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych w diecie – NNKT z grupy omega-3, omega-6 oraz omega-9. Produkt jest także źródłem rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy E, beta-karotenu, któremu zawdzięcza ciemną, miodową lub ciemnobrązową barwę, a także biotyny. W oleju tłoczonym na zimno znaleźć można także niezbędne w codziennej diecie magnez, cynk, potas, selen oraz żelazo. O zapachu olejku i wielu właściwościach mogących pozytywnie wpływać na zdrowie decyduje olejek eteryczny.

Na co wpływają substancje aktywne w oleju?

Na co pomaga olej z czarnuszki? Obok uzupełnienia diety w NNKT oraz witaminy i minerały przypisuje mu się wiele pozytywnych właściwości. Z powodzeniem wykorzystywane są one w ziołolecznictwie oraz medycynie alternatywnej. Dzięki olejkom eterycznymy olej z czarnuszki może pozytywnie wpływać na złagodzenie przebiegu alergii, czy też zwalczanie nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Uważa się również, że regularnie przyjmowany olejek chroni układ pokarmowy przed szkodliwym działaniem bakterii Helicobacter Pylori. Może przyczyniać się do usprawnienia procesu leczenia dermatologicznego wybranych zaburzeń, na przykład trądziku młodzieńczego czy atopowego zapalenia skóry.

Poza wspomnianym działaniem olej z czarnuszki wykazuje właściwości poprawiające stan skóry – może odżywić ją zarówno “od środka”, jak i zewnętrznie. Może również wspomagać przeciwdziałanie procesom zapalnym, chronić przed wolnymi rodnikami. Wiąże się to ze zmniejszeniem ryzyka występowania chorób o charakterze neurologicznym, a także miażdżycy. Warto jednak przed skorzystaniem z cennych właściwości oleju, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Gdzie kupić olej z czarnuszki sprawdzonej jakości?

Bogate właściwości oleju z czarnuszki są możliwe do uzyskania tylko przy odpowiednim procesie produkcji. Dlatego trzeba wiedzieć, jakiego produktu szukać. Musi być on z pierwszego tłoczenia, które powinno być wykonywane na zimno. Warto także mieć pewność, że rośliny, z których nasion uzyskiwany jest olej, pochodzą z pewnych, czystych źródeł. Nie powinien być on również rafinowany na gorąco czy oczyszczany chemicznie. Najlepiej, aby opakowanie chroniło olej przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Sprawdź naturalny olej z czarnuszki w sklepie CośDlaZdrowia.pl, który dostępny jest w dużej butelce w atrakcyjnej cenie. Na stronie produktu znajdziesz także komplet informacji o właściwościach olejku.

Jak stosować olej z czarnuszki w diecie?

Olej z czarnuszki ze względu na swój charakter smakowo-zapachowy oraz skład nie może być dodawany w nadmiarze do potraw, głównie ze względu na goryczkę. Dzienne spożycie dla osób dorosłych nie powinno przekraczać około 10 ml – dwóch łyżeczek, a dla dzieci – 2,5-5 ml, co odpowiada jednej małej łyżeczce. Warto dawkę rozdzielić na dwie części. Dodatek oleju do potraw może podkreślić ich aromat, albo też nadać nowego wyrazu. Ważne jest jednak, aby produkt nie był podgrzewany, tylko spożywany na zimno, a po otwarciu przechowywany szczelnie zamknięty w zacienionym i chłodnym miejscu przez nie więcej niż 2-3 miesiące.

Spróbuj olejem z czarnuszki zastąpić część tłuszczów, które stosujesz na co dzień. Może się on okazać ciekawym dodatkiem do pieczywa, kanapek, serów. Idealnie wpisze się w smak wybranych sałatek, a nawet wykwintnych deserów. Można dodawać go do warzywnych, rybnych, mięsnych czy jajecznych past kanapkowych. Jeżeli wahasz się przed wprowadzeniem oleju z czarnuszki do diety, skonsultuj się z dobrym dietetykiem, który z pewnością doradzi najlepsze w Twoim przypadku rozwiązania.

Olej z czarnuszki – ciekawe przepisy

Niemal każdy olej w diecie jest jedynie dodatkiem, nośnikiem smaku oraz wybranych witamin w nim rozpuszczalnych. Dlatego ciężko o przepis, w którym olej odgrywa główną rolę, jednak wiele jest propozycji z jego udziałem. Ten charakterystyczny olejek można z powodzeniem użyć do przyrządzenia:

  • prostego, aromatycznego dressingu do sałatek – połączenia oleju z czarnuszki, którego gorycz złagodzi miód lub syrop klonowy, a wyrazu nada odrobina soku z cytryny; dressing może być bazą dla ziół i innych dodatków,
  • wykończenia warzywnych koktajli, smoothie, dań warzywnych, zup – zastępuje pieprz, jest nośnikiem smaku, a przy okazji go podkreśla, dodaje wyrazu daniom o łagodnym i neutralnym charakterze – nie trzeba myśleć nad kompozycją ziół i przypraw, a jedynie dodać do miksera z ulubioną mieszanką warzyw, owoców i soków odpowiednią ilość olejku,
  • słodkich napojów z charakterem na bazie naturalnych owocowych syropów – są one sposobem na wprowadzenie olejku z czarnuszki do diety dla osób, które nie przepadają za jej smakiem. Można gęsty syrop malinowy wymieszać z miodem oraz olejem z czarnuszki i spożywać z wodą lub jako dodatek do deseru,
  • dodatku do mięs oraz makaronów podawanych na zimno – w naturalny sposób sam olej lub uzupełniony o ulubione zioła i przyprawy podkreśla smaki, dodaje wyrazistego charakteru.

Sposoby na użycie olejku w kuchni są bardzo różnorodne, można również testować własne rozwiązania. Trzeba jedynie pamiętać, aby kupowany olejek był wysokiej jakości, a jego zastosowanie nie obejmowało podgrzewania do wysokich temperatur czy gotowania potraw. Warto w kuchni sięgnąć również po same nasiona czarnuszki, których forma pozwala na wykorzystanie jak przyprawy, ciekawej posypki dodającej smaku oraz cennych właściwości.

Kosmetyczne zastosowania oleju z czarnuszki

Przy okazji omawiania możliwości, jakie daje olej z czarnuszki w kuchni, można również poznać jego zastosowanie w kosmetyce. Jak wiele olejów roślinnych o bogatym składzie pozwala na tworzenie nawet w domowym zaciszu różnorodnych kosmetyków pielęgnacyjnych, odżywiających, wspierających nawilżanie. Sięgają po niego również producenci kosmetyków naturalnych. Warto zaznaczyć, iż wysokiej jakości olej z czarnuszki nadający się do spożycia będzie również doskonały w zabiegach kosmetycznych, jak ten z oferty sklepu Coś dla zdrowia:

https://www.cosdlazdrowia.pl/oleje-spozywcze/olej-z-czarnuszki-500ml/produkt-1146

Na bazie kilku kropel oleju z czarnuszki możesz na przykład stworzyć odżywczą maseczkę, zarówno na skórę twarzy, jak i włosów. Można stosować ją w połączeniu z innymi składnikami, jak i samodzielnie. Maskę na włosy z olejem z czarnuszki nałóż od nasady po same końcówki i pozostaw na około godzinę, po czym delikatni zmyj. Olejek z czarnuszki z powodzeniem wykorzystasz również przy okazji kąpieli. Pomoże zachować nawilżenie skóry, będzie wspierał w regeneracji, łagodzeniu stanów zapalnych, oczyszczeniu.

Skuteczny pomysł na zdrowe urozmaicenie

Zdrowe oleje wysokiej jakości w codziennej diecie są bardzo ważne. Dlatego też stosowanie oleju z czarnuszki nie tylko pomaga zadbać o odpowiedni jadłospis, ale również wprowadza do niego ciekawe urozmaicenie. Korzystanie z właściwości, jakie dają znane od wieków w różnych kulturach produkty naturalnego pochodzenia, jest wyjątkowo korzystnym otwarciem się na potencjalnie nowe możliwości. Warto je poznawać i uczynić codziennym elementem w życiu.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

1 KOMENTARZ

  1. No słyszałem, że jest bardzo dobry. Spotkałam się też opinią, że wspomaga odporność. (nie wiem na ile prawdziwą) . Jest to prawda? Ja na razie posiłkuję się witaminą D z K2, ogólnie działa, ale właśnie chcę ten olej wypróbować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj