Podczas mojego ostatniego urlopu postanowiłam zwiedzić trochę Polskę i odkryć nowe, urokliwe miejsca. W trakcie podróży trafiłam na prawdziwą perełkę – Restaurację Kuźnia Oberża Polska, położoną niedaleko Torunia. To miejsce urzekło mnie nie tylko swoim klimatycznym wnętrzem, ale przede wszystkim doskonałą kuchnią! Szczególnie zapadł mi w pamięć przepyszny żurek chełmiński z kiełbasą i jajkiem, którym tam się zajadałam. Był tak smaczny, że postanowiłam odtworzyć go w domu i podzielić się z Wami przepisem!
Przepis na żurek chełmiński z kiełbasą i jajkiem:
Składniki:
Zakwas:
- 1 szklanka mąki żytniej
- 3-4 ząbki czosnku
- 3-4 liście laurowe
- Kilka ziarenek ziela angielskiego
- 1 litr przegotowanej, letniej wody
Zupa:
- 1,5 litra bulionu (może być warzywny lub mięsny)
- 300 g białej kiełbasy surowej
- 200 g wędzonego boczku
- 4 jajka
- 2-3 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- Kilka ziarenek ziela angielskiego
- 1 łyżka majeranku
- Sól i pieprz do smaku
- 2-3 łyżki śmietany 18%
- 1 cebula
- 2 łyżki chrzanu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Zakwas: Przygotowanie zaczynamy od zakwasu. Mąkę żytnią wsypujemy do słoika, dodajemy obrane ząbki czosnku, liście laurowe i ziele angielskie. Całość zalewamy letnią wodą, mieszamy i przykrywamy gazą lub ściereczką. Słoik odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-5 dni, codziennie mieszając. Zakwas jest gotowy, gdy nabierze charakterystycznego kwaśnego zapachu.
- Zupa: W garnku zagotowujemy bulion. Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy na złoto, po czym dodajemy do bulionu. Białą kiełbasę gotujemy w bulionie przez około 20 minut, następnie wyjmujemy, kroimy na plastry i odstawiamy.
- Doprawianie: Do bulionu dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, przeciśnięty przez praskę czosnek i majeranek. Gotujemy przez 10 minut. Następnie wlewamy zakwas, mieszamy i gotujemy kolejne 10 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Finalne kroki: Śmietanę hartujemy odrobiną gorącej zupy, po czym wlewamy ją do garnka, mieszając. Na talerzu układamy plastry kiełbasy, ugotowane na twardo jajka, a następnie zalewamy żurkiem. Opcjonalnie można dodać chrzan.
Ten aromatyczny żurek najlepiej smakuje podawany z kawałkiem świeżego chleba lub jeśli macie taką możliwość podajcie go w wydrążonym chlebie. Gwarantuje, że będziecie zachwyceni!
Smacznego!
Swoją drogą, jeśli będziecie mieli okazję przejeżdżać w okolicach Torunia, koniecznie zatrzymajcie się w Kuźni! To urokliwe miejsce pełne smaków z własną bazą noclegową, które z pewnością podbije Wasze serca, tak jak podbiło moje!