Odpowiednio dobrana i przestrzegana dieta cukrzycowa, to obok leków na cukrzycę, najważniejsza, podstawowa metoda leczenia tej choroby. Wielu osobom dieta cukrzycowa przywodzi na myśl takie określenia, jak monotonna, nudna, niesmaczna. Czy tak jest w rzeczywistości?

Typy cukrzycy

Zanim przejdziemy do omawiania diety cukrzycowej, warto poświęcić chwilę na omówienie poszczególnych typów cukrzycy. Wyróżnia się pięć podstawowych typów cukrzycy, takich jak:

  • cukrzyca typu 1;
  • cukrzyca typu 2;
  • cukrzyca ciążową;
  • cukrzyca LADA;
  • cukrzyca MODY.

Każda z nich ma nieco inne objawy, przebieg. Jednak niezależnie od typu cukrzycy, główne zalecenia dotyczące diety cukrzycowej pozostają niezmienne.

Podstawowe zasady diety diabetyka

Mimo, iż każdy typ cukrzycy rządzi się swoimi prawami, pewne zasady diety są identyczne. Jadłospis dla cukrzyka wcale nie musi być nudny, monotonny. Nie musi też być pozbawiony słodkich rzeczy, choć oczywiście muszą to być zdrowsze odpowiedniki popularnych łakoci. Warto stosować się do poniższych zasad, by posiłki były nie tylko smaczne, ale i zdrowe oraz bezpieczne.

Postaw na produkty zalecane w diecie cukrzycowej

Dieta cukrzycowa powinna być bogata we wszelkie składniki odżywcze, pochodzące z różnego rodzaju produktów. Zacznijmy od mięsa. W tym przypadku wszystkie tłuste wędliny powinny zostać zastąpione ich chudymi odpowiednikami. Zamiast mięsa najlepiej jest sięgać po ryby. Jednak mięso nie jest całkowicie wykluczone. Najlepiej uwzględnić w diecie cukrzycowej: cielęcinę, dziczyznę, drób, koninę. Czas na warzywa. Zasmażane, rozgotowane warzywa nie powinny znaleźć się w diecie diabetyka. Zdecydowanie lepiej sięgać po świeże odpowiedniki. Podobnie jest z owocami. Te, pochodzące z puszki należy wyeliminować z jadłospisu. Jeśli chodzi o produkty zbożowe, to warto zaopatrzyć się w produkty zawierające skrobię oporną. W postaci nieprzetworzonej znaleźć ją można w ziemniakach, roślinach strączkowych, ryżu, kaszach. To produkty dozwolone w diecie diabetyka. Jeżeli chodzi o mleko i produkty mleczne, to można po nie sięgać tylko wtedy, jeśli mają obniżoną zawartość tłuszczu.

Stosuj zdrowsze zamienniki słodyczy

O ile słodycze nie są zalecane w diecie cukrzycowej, o tyle nie da się uniknąć sytuacji, gdy przyjdzie ochota na coś słodkiego. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zerknąć wówczas do asortymentu profesjonalnych sklepów dla cukrzyków, takich jak diabetyk24.pl. W ofercie znaleźć można bowiem alternatywę dla niezdrowych przekąsek. Produkty, takie jak cukierki bez cukru dla diabetyków, jak sama nazwa wskazuje, pozbawione są sacharozy. Można po nie sięgać od czasu do czasu, na przykład w trakcie wycieczki, wyjazdu, spaceru czy właśnie wtedy, gdy poczujemy ochotę na słodkie co nieco.

Jedz regularnie

Regularne spożywanie posiłków jest wskazane przy wszystkich typach cukrzycy. Przy cukrzycy typu 1 warto jeść w odstępach 4-5 godzinnych, natomiast przy cukrzycy typu 2, lepiej zadbać o wartościowy posiłek co mniej więcej 3 godziny. Regularne jedzenie nie rozreguluje ponadto metabolizmu, który z powodu cukrzycy i tak jest mocno zaburzony.

Unikaj niezdrowych produktów

W każdej, zdrowej diecie, pewne produkty są zakazane. Tak też jest w przypadku diety diabetyka. Istnieje kilka produktów, które są szczególnie niebezpieczne dla cukrzyków. Należą do nich: biały chleb i makaron, jogurty owocowe, które zawierają w sobie ogromną ilość cukru, smażone dania, zabielacze do kawy, syropy i dżemy wysoko przetworzone, suszone owoce, batoniki fit, a także alkohol.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj