Medycyna naturalna w ostatnim czasie wraca do łask. Była stosowana od zarania dziejów, aż została zdominowana przez medycynę konwencjonalną. Ludziom zdecydowanie łatwiej było przyjmować farmaceutyki, które w miarę szybko wpływały na poprawę zdrowia. Okazuje się, że wiele leków recepturowych generuje skutki uboczne, co w przypadku choroby może pogorszyć i tak nie najlepszy stan zdrowia. Oczywiście nie wolno obniżać wartości medycyny tradycyjnej, ale w profilaktyce zdrowia i w leczeniu chorób, które nie zagrażają życiu, warto postawić na medycynę naturalną. Sprawdź, jakie korzyści może Ci dać leczenie naturalne.

  1. Zalety medycyny naturalnej
  2. Medycyna naturalna — czy dla wszystkich?
  3. Medycyna niekonwencjonalna w Polsce

Na przełomie XX/XXI wieku ludzie zatracili kontakt z naturą. Szybki tryb życia, masa obowiązków zawodowych czy rodzinnych i pogoń za pieniądzem oznaczały troskę o swoją pozycję w społeczeństwie. Kłóciło się to jednak z dbaniem o własny organizm. W XXI wieku na listę chorób cywilizacyjnych wpisano całą masę chorób, na które w XX wieku chorowały jednostki. Chodzi tutaj między innymi o depresję i otyłość. Choroby mogą mieć związek z jedzeniem naszpikowanym niby dopuszczalną w przemyśle spożywczym chemią. Niestety, czas powiedzieć stop wszelkiego typu sztucznym daniom czy fast foodom i przejść na zdrowe żywienie, w czym z pewnością pomocne będzie https://dietano.com/.

Zalety medycyny naturalnej

Naturalna medycyna to przede wszystkim stosowanie produktów pochodzących z natury — mogą to być na przykład zioła. Chociaż ziołolecznictwo wymaga długoterminowego stosowania, to za pomocą ziół można osiągnąć korzystne efekty dla zdrowia. Terapia za pomocą ziół może być prowadzona przez zielarzy i osoby wyspecjalizowane w naturoterapii.

Dzisiaj można zaobserwować wielki powrót medycyny niekonwencjonalnej. Pojawia się coraz więcej szkoleń w tym zakresie, dzięki czemu medycyna naturalna może stać się łatwiej dostępna dla ludzi potrzebujących pomocy w zakresie ochrony zdrowia. Przykładem jest sukces chińskiej medycyny naturalnej w krajach zachodnich, która na każdym kroku wykazuje holistyczne podejście do pacjenta.

Tymczasem współczesną medycynę profesjonalną „wyróżnia” to, że nadal nie traktuje człowieka jak człowieka, lecz jak jednostkę chorobową lub cykl chorób, które mają mieć wprowadzone określone działanie lecznicze. Zapomina się o tym, że człowiek ma uczucia i emocje. W takim sposobie leczenia korzystanie z porady lekarskiej kończy się na przykład na wystawieniu recepty. Wizyta trwa 5 – 10 minut i pacjent zostaje sam ze sobą i ze swoją chorobą.

W medycyny niekonwencjonalnej ogromną rolę odgrywa dietetyka naturalna. Można stosować zamiast cukru i sztucznych słodzików miody. Przy okazji niektóre gatunki miodów poprawiają odporność organizmu. Zdrowe odżywianie stanowi bazę dla organizmu wolnego od chorób.

W medycynie naturalnej jest wiele sposobów leczenia — może to być przykładowo akupunktura, akupresura, terapie manualne, aromaterapia, bioenergoterapia, ajurweda, stawianie baniek, homeopatia, koloroterapia, czy wspomniane wcześniej ziołolecznictwo.

Medycyna naturalna — czy dla wszystkich?

Chociaż metody niekonwencjonalne teoretycznie mogą być stosowane przez wszystkich, to w praktyce wygląda to nieco inaczej. Nie będzie łagodzenia dolegliwości u osób, które nie podchodzą poważnie do medycyny naturalnej. Osoby robiące sobie żarty z metod medycyny naturalnej lepiej niech idą do lekarza, który ukończył Uniwersytet Medyczny, gdzie podstawą leczenia jest zazwyczaj farmakoterapia, a nie natura.

Medycyna niekonwencjonalna jak najbardziej może i powinna wspierać medycyną profesjonalną. Medycyna alternatywna może być stosowana jako wsparcie, gdy leczenie schorzeń w standardowy sposób nie przynosi oczekiwanych efektów.

Od przywracania harmonii umysłu i ciała jest chińska medycyna. To nie są jakieś magiczne właściwości, ale filozofia, w której chodzi również o to, że pacjent, który utracił równowagę między Yin i Yang, w procesie leczenia musi również zmienić swój sposób podchodzenia do otaczającego go świata. Medycyna naturalna chińska w swojej działalności leczniczej rekomenduje stosowanie Kuchni 5 Przemian.

Medycyna niekonwencjonalna w Polsce

Medycyna naturalna w naszym kraju stale musi walczyć o swoją pozycję. Można powiedzieć, że pod względem prawnym jest traktowana po macoszemu. Medycyna naturalna dawniej to nie to samo co wiedza dostępna dzisiaj. Istnieje wiele kursów, szkoleń, specjalizacji w dziedzinie medycyny naturalnej — mimo to nadal trzeba zaznaczać, że medycyna alternatywna zastępuje porady lekarskiej.

Oczywiście nikt nie mówi, że w stanach zagrożenia życia nie należy zadzwonić po pogotowie czy jechać do szpitala. Każdy rozsądny przedstawiciel medycyny naturalnej odeśle takiego pacjenta do konwencjonalnych lekarzy, gdyż w ostrych stanach nie ma czasu na stosowanie terapii naturalnych. Dlatego obie medycyny powinny ze sobą ściśle współpracować i szanować swoje metody leczenia, a nie wzajemnie się wykluczać.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj