Latem mamy nieograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw. Często staramy się więc zgromadzić zapasy warzyw na zimę. Warto uwzględnić także rośliny strączkowe, które dostarczają organizmowi wielu cennych składników odżywczych. W dzisiejszym artykule opowiemy, jak mrozić bób.

Jak mrozić bób surowy?

Warto dowiedzieć się, jak mrozić bób – tak, aby po rozmrożeniu nadal był chrupki, delikatny i świeży. Pierwszym krokiem jest wyselekcjonowanie ziaren bobu, które najlepiej nadają się do mrożenia. Surowy bób musi mieć zielony odcień, co świadczy o świeżości. Ziarna nie mogą mieć skaz i niedoskonałości. Wybieraj tylko nieskazitelne egzemplarze. Bób o szarym czy brązowym zabarwieniu zdecydowanie nie nadaje się do zamrożenia. Młody bób możesz także mrozić w strąkach, bez łuskania.

Kolejny krok to dokładne mycie przygotowanego do mrożenia bobu. Oczywiście ziarna należy potem osuszyć (można wyłożyć je na ręcznik papierowy, który wchłonie wilgoć). Dobrze jest także wstawić bób do lodówki na kilka godzin. Dzięki temu zachowa zielony kolor, świeżość i sprężystość.

Inne sposoby na mrożenie bobu

Innym sposobem na zachowanie świeżości bobu jest zblanszowanie ziaren przed mrożeniem. W tym celu zagotuj wodę i włóż ziarna do wrzątku. Gotuj bób przez około minutę. Zblanszowany bób przelej zimną wodą. Połóż ziarna na papierowym ręczniku i poczekaj, aż bób całkowicie ostygnie. Bób przełóż do foliowych woreczków strunowych, ponieważ jest to najłatwiejszy sposób ich przechowywania w zamrażarce.

Zamrożony bób można od razu gotować – prosto z zamrażarki można go przełożyć do wrzątku. Słowem: po wyjęciu z zamrażarki jest gotowy do dalszej obróbki. Możesz go również upiec czy ugotować na parze. Z bobu powstają też pyszne placuszki. Świetnie smakuje jednak solo, z dodatkiem roztopionego masła i soli.

Dlaczego warto mrozić bób?

Zawsze warto mieć pod ręką mrożony bób – zwłaszcza w sezonie wzmożonych zachorowań. Spożywanie bobu to łatwy (a zarazem smaczny) sposób, by dostarczyć rodzinie witamin i minerałów. Bób zawiera duże ilości witaminy C, a także związki fenolowe, żelazo, błonnik, kwas foliowy itd.

Mając w zamrażarce arsenał warzyw, nie musisz obawiać się jesiennych infekcji. Obiady w zimie nie będą również nudne. Pamiętaj, że zbilansowana dieta to różnorodne posiłki, w których znaczącą rolę odgrywają właśnie warzywa i rośliny strączkowe. Mrożenie surowych warzyw daje nieograniczony dostęp do produktów, których nie znajdziesz w tym okresie na sklepowych półkach. Jest to także duża oszczędność czasu, ponieważ mrożonych warzyw można od razu użyć, wrzucając je do garnka z wrzątkiem. 

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj