Potas to jeden z najważniejszych minerałów w naszym organizmie, który zapewnia prawidłową pracę wielu narządom, głównie sercu. Jego niedobór może być więc niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto zadbać o jego uzupełnianie. Jak to zrobić? Co odpowiada za wypłukiwanie potasu z organizmu?
Jaką funkcję pełni potas w organizmie?
Potas odgrywa bardzo ważną rolę w naszym ciele i jest jednocześnie trzecim najistotniejszym minerałem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Odpowiada on przede wszystkim za transport składników odżywczych do wnętrza komórek, jak również wpływa na pracę mięśni, układu nerwowego i krążenia. Dzięki niemu nasz mózg działa lepiej, a nasze serce jest w stanie prawidłowo pompować krew, dostarczając nam wszystkiego, co potrzeba do życia. Potas odpowiada także za regulację gospodarki wodnej w organizmie.
Jak uzupełnić potas?
Z racji tego, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tego składnika, należy go regularnie uzupełniać w postaci diety. Gdzie jest potas przeczytasz na https://faar.pl, warto wspomnieć jednak o tym, że dzienne zapotrzebowanie wynosi tutaj od 2000 do 3000 mg. Na szczęście, minerał ten jest składnikiem większości produktów, które spożywamy, choć zazwyczaj jego ilość jest niewystarczająca, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, co się je. Najwięcej potasu zawierają suszone i świeże owoce jak awokado, banany czy kiwi. Można go znaleźć także w ziemniakach, pomidorach, mleku, a także mięsie, zwłaszcza wołowinie. Czasem zaleca się także uzupełnienia potasu za pomocą suplementów.
Co wypłukuje potas z organizmu?
Potas jest minerałem, który bardzo łatwo się wypłukuje z organizmu i niestety jest wiele czynników, które może na to wpływać. Najczęściej winowajcą za to jest niewłaściwa dieta, należy więc uważać, gdy pije się dużo kawy lub alkoholu, czy spożywa produkty bogate z cukier i sól. Za wypłukiwanie potasu odpowiadają się także niektóre leki, zwłaszcza te o działaniach moczopędnych oraz choroby, jak cukrzyca, czego przyczyną jest niedobór insuliny. Nawet tak naturalna czynność regulująca temperaturę ciała, jak pot, niestety także odpowiada za usuwanie tego minerału z ciała. Biegunka, wymioty, a także stres również nie są tutaj bez winy.
Jakie są objawy niedoboru potasu?
Objawy niedoboru potasu mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego warto bacznie zwrócić uwagę na reakcje naszego organizmu, być może daje on nam znać, że brakuje nam tego ważnego składnika odżywczego. Zazwyczaj wymienia się tutaj ogólne osłabienie organizmu, apatię, senność, chroniczne zmęczenie, omdlenia, bóle głowy, obrzęki kończyn dolnych oraz drżenie i skurcze mięśni. Z mniej przyjemnych objawów mogą pojawić się arytmia serca, nadciśnienie tętnicze, wzdęcia i zaparcia. Mało kto wie, że niedobór potasu odpowiada także za pojawienie się trądziku, a także wpływa na ogólny stan napięcia nerwowego. Osłabia się także nasza koncentracja, a co za tym idzie, znacząco zmniejszają zdolności umysłowe.
Bardzo ciekawy wpis 🙂