Pozytywne wrażenie konsumenckie to składowa wielu czynników. Oprócz smacznego jedzenia liczy się przede wszystkim profesjonalna obsługa, a także elegancki, schludny i wzbudzający zaufanie wygląd osób pracujących w lokalu gastronomicznym. Dowiedz się, jak zadbać o wysoką prezencję pracowników restauracji.

Czy wygląd obsługi kelnerskiej jest ważny?

Restauracje, kawiarnie czy też inne lokale gastronomiczne to miejsca, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Bardzo duża konkurencja daje z jednej strony ogromną motywację do działania, a z drugiej wymusza poniekąd zastosowanie innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań. Wszystko po to, by wyróżnić się z tłumu i przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Jednym z bardzo istotnych aspektów, mających ogromny wpływ na odbiór lokalu przez odwiedzających go gości jest zarówno sama aranżacja wnętrza, jak i wygląd oraz zachowanie obsługi kelnerskiej.

Kelnerzy i kelnerki swoją prezencją powinni wzbudzać zaufanie, a także stanowić wizytówkę lokalu. Warto zadbać zatem o profesjonalny strój, który będzie idealnie dopasowany zarówno do sylwetki, jak aranżacji restauracji i panującej w niej atmosfery.

Ubiór kelnerski – jakie ma znaczenie?

Profesjonalna odzież kelnerska przede wszystkim podkreśla znaczenie wykonywanego zawodu, a także prestiż lokalu gastronomicznego. Jego zadaniem jest również zapewnianie pracowniom jak najlepszych warunków pracy. Najlepiej, by poszczególne elementy garderoby wykonane były z wysokiej jakości przewiewnych materiałów, które łączą funkcjonalność z estetyką. Tradycyjny strój kelnerski powinien być stonowany, dobrze skrojony, a także schludny. Dobrze, gdy nie krępuje ruchów i zapewnia maksymalny komfort w każdych warunkach. Jego ostateczny wygląd warunkowany jest przede wszystkim przez rodzaj lokalu i jego aranżację, a także charakter okoliczności. Jednak niezależnie od tego, czy jest to renomowana restauracja czy osiedlowa kawiarenka, dobrze, by wygląd pracujących wewnątrz osób był spójny i konsekwentny. To pozwoli gościom na bezproblemowe zidentyfikowanie pracowników, do których mogą się zwrócić np. w przypadku złożenia zamówienia.

Elementy stroju kelnerskiego

Na tradycyjny strój kelnerski dla mężczyzny składają się przede wszystkim:

  • spodnie – najczęściej wybieranym kolorem jest czerń; jednak coraz częściej zauważyć można również inne odcienie, takie jak: szary, grafitowy oraz granatowy,
  • koszula – najbardziej popularne są fasony z długim rękawem,
  • buty – eleganckie i kolorystycznie dopasowane do reszty stylizacji.

Bardzo często wykorzystuje się również dodatkowe elementy garderoby, takie jak krawaty, muszki, zapaski, a także eleganckie marynarki.

Strój kelnerski dla kobiet to przede wszystkim elegancka spódnica o ołówkowym kroju, a także biała taliowana koszula. Całość ubioru może zostać dodatkowo wzbogacona o zapaskę, która pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną – specjalne kieszonki umożliwiają wygodne przechowywanie niezbędnych w pracy kelnerki przedmiotów.

W garderobę kelnerską warto zaopatrzać się w miejscach, które specjalizują się w tego typu produktach. Jednym z nich jest producent odzieży gastronomicznej TEDMAR, którego wieloletnie doświadczenie pozwala tworzyć ubrania idealnie dopasowane do wymagań osób pracujących w lokalach gastronomicznych.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj