Wrocław zyskał swoją popularność nawet od strony kulinarnej. Dawna kuchnia Wrocławia, czyli za czasów wojennych, obfitowała w wiele smacznych i oryginalnych potraw, które do dziś są serwowane w restauracjach oraz podawane na domowych stołach.

Wrocławskie smaki przedstawia Marta, pracownica apart hotelu Apartamenty Wrocław 24 oferującego wygodny nocleg we Wrocławiu.

Mieszkańcy Wrocławia najchętniej jadali kiełbaski w różnych formach z dodatkiem precli i kiszoną kapustą, a wszystko było popijane piwem. Jednak tradycyjnych, dawnych potraw jest znacznie więcej.

Wrocławskie zupy

Największą popularnością mogła cieszyć się zupa piwna. Jej składniki są bardzo proste i oczywiście podstawowym jest jasne piwo, następnie białe pieczywo, rodzynki, mąka, cukier, żółtka jajek oraz cynamon. Danie z tych prostych składników najlepiej podawać na gorąco. Kolejna bardzo popularna zupa w tym regionie, to zupa chlebowa, która w większości składa się z chleba, a jedynymi dodatkami były przyprawy. Dla fanów wyszukanych smaków prezentuje się zupa królowej, która posiada już znacząco więcej składników. Jest ona przygotowywana na rosole z kurczaka, co znacząco wpływa na różnorodność smaków. Następnie dodaje się pierś z koguta, migdały i żółtka. Po zmiksowaniu całej zupy nabiera ona gęstej konsystencji. Dobrze smakuje podawana z pieczywem.

Kiełbasa i piwo

Kiełbasa i piwo zyskały we Wrocławiu ogromną popularność, dlatego istnieje też wspaniała potrawa, która nazywa się „Kiełbasa pieczona w piwie”. Na cztery pieczone kiełbasy przypada jedna butelka jasnego piwa oraz jedna łyżka bułki tartej, ziarna pieprzu, goździki, skórka z cytryny i masło. Po wlaniu do garnka butelki piwa należy dodać przyprawy, a gdy wszystko zacznie się gotować, dodaje się pieczone kiełbasy. Całość jest bardzo aromatyczna i genialnie smakuje z kiszoną kapustą, która występuje w tym regionie bardzo często. Oprócz tej strawy, w której główną rolę mają kiełbasy, jest też inna o nazwie „Kiełbaski wrocławskie”. To danie, które brzmi najbardziej regionalnie, wymaga przygotowania już dzień wcześniej. Wybiera się do tego chude kiełbaski oraz plastry boczku i przyprawy. Należy każdą kiełbaskę delikatnie naciąć a następnie owinąć boczkiem. Po tym trzeba ułożyć je na dnie głębokiego naczynia i zalać butelką lub dwoma piwa. Następnego dnia kiełbasy można grillować, a podczas tego warto polewać je zaprawą piwną. Najlepiej smakują z ostrym sosem czosnkowym lub paprykowym.

Dawna kuchnia współcześnie

Na terenie całego miasta Wrocław można odnaleźć też kilka bardzo dobrych restauracji, w których podawane są tradycyjne wrocławskie potrawy, nawet te z dawnej kuchni. Odtworzono przepisy które istniały już sto lat temu. Przede wszystkim w takich restauracjach można zamówić „śląskie niebo w gębie”, czyli pieczoną szynkę z musem owocowym, która jest podawana z popularnymi kluskami śląskimi. Liczyć można również na wspaniałe desery z pieczonego jabłka czy nawet torcik bezowy z musem kawowym. Takie wyśmienite dania powstały bardzo dawno temu na terenie Wrocławia ze względu na przenikanie się tam wielu kultur kulinarnych i pasji wielu wyśmienitych kucharzy.

Warto poznać Wrocławskie smaki. To doskonała okazja by odwiedzić Wrocław. W tym celu warto wynająć tani apartament w centrum Wrocławia. Nocleg w wygodnym apartamencie po obfitej kolacji będzie trafionym pomysłem.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj