Już od dawien dawna alkohole przechowywano w piwnicach karczm czy zamczysk, wewnątrz specjalnych, dębowych beczek.

Jakie są zalety przechowywania alkoholu w beczkach?

Zacznijmy od konstatacji, że dojrzewanie alkoholu w beczce jest – praktycznie od zawsze – najskuteczniejszym sposobem, który określa walory smakowe danego alkoholu. Drewno dębowej beczki nadaje trunkom charakteru i zapewnia kunsztowny, niepowtarzalny posmak. Jest to zatem coś więcej niż tylko powiew tradycji i ładny wygląd w piwniczce. 

Najczęściej beczki (używane do przechowywania alkoholu) są rekonstruowane poprzez ich wypalanie. Innym wartym uwagi przykładem jest wypełnienie antałka ciepłą wodą w celu spęcznienia drewna, a po 24 godzinach opróżnienie go i ponowienie procedury. Dlaczego? W ten sposób zyskamy pewność, iż beczka będzie naprawdę szczelna i żadne złośliwe drobnoustroje nie będą zagrażały sezonowanym trunkom.

Rodzaje beczek do przechowywania trunków

Generalnie możemy mówić o dwóch podstawowych rodzajach beczek do przechowywania alkoholu: beczce z europejskiego dębu i beczce z białego dębu amerykańskiego. Co ciekawe, w tym konkretnym przypadku beczka beczce nie równa. Antałki wykonane z amerykańskiego drewna dębowego pozwalają wydobyć unikalne, karmelowe, waniliowe i raczej łagodne smaki, które są wyciągane przez alkohol. Natomiast beczki z europejskiego dębu dają bardziej gorzkie, mocno pikantne posmaki. 

Niezależnie od rodzaju, w dębowych beczkach można postarzać właściwie każdy rodzaj alkoholu: piwo, wytrawne wino, porto, sherry, tequilę, brandy, rum, whisky… Zachodzące podczas procesów destylacji reakcje i samo przechowywanie, prowadzą do powstania unikalnych smaków. Połączenie europejskiego dębu i dymnych, pikantnych, a zarazem słodkich aromatów sherry, daje początek wyrafinowanym smakom szkockiej. Whisky potrzebuje natomiast nowych, dębowych beczek, które posiadają zwęglone powierzchnie wewnętrzne.

Gdzie można zamówić dobre beczki do alkoholu?

Prawda jest taka, że prawdziwy koneser i twórca alkoholu (wina, piwa, destylatu) uważa dębowe beczki za najbardziej praktyczny pojemnik. Trudno przecenić sposób, w jaki trunek – dojrzewając w beczce – wzbogaca się o nowe nuty smakowe. Warto dlatego zadbać o odpowiedni antałek ze strony https://bednarstwo.com/pl/.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj