Pierożki to danie, które wielu osobom kojarzy się z Polską, ale tak naprawdę jest międzynarodowe. W końcu swoje pierożki mają Chińczycy, Senegalczycy, Argentyńczycy, Hindusi, Libańczycy czy Izraelczycy. Jeżeli słyszeliście o żydowskich kreplach, libańskich sambousek, chińskich wonton albo indyjskich samosach, to są to właśnie różne rodzaje pierożków (choć niektóre z nich przygotowywane są na bazie ciasta drożdżowego). Dziś przedstawię Wam pomysły na pyszne, bardziej tradycyjne pierożki na 3 sposoby.

Pierożki szpinakowe z karczkiem – zielone pierożki z pysznym ziemniaczano-mięsnym nadzieniem

Oczywiście nam najbardziej smakują pierożki tradycyjne z ciastem przygotowanym jedynie na bazie mąki i wody z dodatkiem odrobiny oleju i szczypty soli. Nie będziemy się zajmować tym, jak przygotować ciasto, bo to jest bardzo proste. Jeśli jednak jesteście początkujący, podpowiem Wam, że powinno być elastyczne, tak aby łatwo wycinało się z niego kółeczka, potrzebne do ulepienia pieroga wypełnianego farszem. Oczywiście sekretem wykonania dobrego ciasta jest przesianie mąki do dużej miski i dodanie do niej szklanki gorącej wody. Ciasto wykonane z 0,5 kilograma mąki powinno wystarczyć na 60 pierożków. Dla ułatwienia pracy warto podzielić je na 3 części.

Przejdźmy do pierwszego farszu, czyli połączenia karczku i ziemniaków. W tym przypadku do przygotowanego ciasta dodacie jeszcze sok ze szpinaku – dzięki temu pierożki zyskają zielony kolor, ale i lepszy smak. Do przygotowania wielu farszy przyda się tarka, jednak niektóre składniki wymagają nie tarcia, a raczej rozdrabniania. Należy zatem sięgnąć po urządzenie, które pozwoli poradzić sobie z tym w mig. Wcale nie trzeba szatkować poszczególnych elementów, gdy do dyspozycji ma się rozdrabniacz do warzyw, ale i mięsa czy owoców Tupperware. Do przygotowania farszu potrzebne będzie 500 g wędzonego karczku, 5 ugotowanych ziemniaków, łyżka suszonej żurawiny i odrobina świeżego majeranku w listkach. Przydadzą się także sól i pieprz do doprawienia. Karczek należy pokroić na kawałki i podsmażyć na patelni na skwarki, a ziemniaki ugotować i przecisnąć przez praskę. Potem do ziemniaków można dodać pozostałe składniki. Pozostaje już tylko nakładanie farszu na ciasto i gotowanie w osolonej wodzie do momentu wypłynięcia. Jeśli pierożki po ostygnięciu będą przeznaczone do zamrożenia, pamiętajcie, by skropić je odrobiną oleju.

Pierogi z kaszą i miętą – orzeźwiające i sycące

Farsz na pierożki z kaszą i miętą jest prosty w przygotowaniu. Jednak ciasto będzie tutaj nieco zmodyfikowane. Otóż do jego przygotowania potrzebować będziecie: 2,5 szklanki mąki, ciepłej wody, 2 łyżek masła, a także jajka oraz soli i pieprzu do smaku. Oczywiście najpierw wyrabia się tradycyjnie mąkę z ciepłą wodą i dodatkiem masła, a potem dodaje się jeszcze jajko i wyrabia ciasto do powstania elastycznej masy. Ugotowaną kaszę do farszu trzeba przesmażyć na gęsim smalcu. Do niej dodaje się starte na tarce jabłko i twaróg (200 g). Farsz doprawiamy pieprzem młotkowym i świeżą miętą, którą można rozdrobnić w rozdrabniaczu. Te pierożki można smażyć w piekarniku posmarowane gęsim tłuszczem. Do nich można podawać dip na bazie jogurtu, skórki z cytryny, soli, świeżej mięty i różowego pieprzu.

Pierożki z suszonym serem oraz rukolą

Ciasto możesz przygotować w sposób tradycyjny albo do 3 szklanek mąki dodać jajko i dwa żółtka. Do przygotowania farszu potrzebne będzie 30 dag suszonego sera, 2 żółtka i garść rukoli. Dzięki tej ostatniej pierożki będą miały lekko orzechowy smak. Można też przygotować do pierożków sos. Wystarczy podsmażyć na maśle 2 szalotki i dodać do nich orzeszki pinii (wystarczą 2 łyżki). Do sosu dodajcie 0,5 szklanki białego wina, skórkę i sok z limonki, a także świeżą rukolę.

Takie pierożki świetnie sprawdzą się, gdy nie macie pomysłu na obiad, ale będą znakomite również na imprezę. Warto przygotować pierożki na kilka sposobów, a goście na pewno będą się nimi zajadać. Możecie też spróbować lepienia pierogów różnymi metodami i w różnych rozmiarach, by urozmaicić pierogowy talerz. Bez wątpienia głębia smaków i aromatów jest gwarantowana!

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj