Choć wiele osób sceptycznie odnosi się do wina bezalkoholowego, jego popularność z roku na rok jest coraz większa. Co warto wiedzieć o winie bezalkoholowym? Czy jego smak jest zupełnie inny niż odpowiedniki z zawartością alkoholu?

„Niewinne wino”, czyli trunek idealny dla wszystkich

Wino bezalkoholowe to atrakcyjna alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sięgnąć po tradycyjne wina z zawartością alkoholu. Polecane są diabetykom, którzy nie powinni pić win z dużą zawartością cukru. Dlatego dobrą opcją dla nich są białe wina wytrawne bezalkoholowe, które dodatkowo zwiększają wrażliwość komórek na insulinę poprzez zawartość antocyjanów. Wina bezalkoholowe docenią również kobiety w ciąży oraz matki karmiące. W ich przypadku ważne jest to, aby przed zakupem dobrze sprawdzić zawartość alkoholu w winie. Tak samo powinni postąpić kierowcy oraz inne osoby, które z przyczyn ideologicznych lub zdrowotnych nie mogą pić tradycyjnego wina.

Czym różni się wino tradycyjne od bezalkoholowego?

Pierwszą różnicą jest oczywiście zawartość alkoholu, a raczej jej brak. W winach bezalkoholowych może ona być zerowa lub wynosić 0,5%. Z tego powodu pytanie „ile procent ma wino bezalkoholowe?” wcale nie jest pozbawione sensu. Co więcej, wariant bezalkoholowy ma dużo mniej kalorii (nawet 70%). Co ciekawe, mają także znacznie mniej cukru niż soki.

Jeśli chodzi o podobieństwa pomiędzy winem bezalkoholowym a alkoholowym, mają one takie same właściwości. Oznacza to, spożywanie wina bezalkoholowego jest także korzystne dla zdrowia. Obniża cholesterol, chroni mózg, wspiera pamięć krótkotrwałą, zapobiega pojawianiu się próchnicy, dba o układ krążenia, a także redukuje występowanie nowotworów oraz osteoporozy.

Smak wina bezalkoholowego

Osoby, które nigdy wcześniej nie piły wina bezalkoholowego, nurtuje kwestia jego smaku. Czy różni się on znacznie od wina tradycyjnego? Wino bezalkoholowe powstaje w ten sam sposób jak wino alkoholowe poprzez proces fermentacji. Niektóre gatunki wymagają nawet leżakowania w drewnianych beczkach, stąd ich smak powinien być taki sam. Tak też jest, jednak należy zaznaczyć, że alkohol jest nośnikiem aromatu. Dlatego wino bezalkoholowe jest delikatniejsze i mniej wyraziste. Nie jest to jednak wada. Część osób na pewno pokocha wina bezalkoholowe właśnie z tego powodu. Co więcej, wina te mogą tak samo jak jego alkoholowe odpowiedniki być wytrawne, słodkie, półsłodkie, białe i czerwone. Każdy więc znajdzie idealną opcję dla siebie.

Na jakie wina bezalkoholowe warto zwrócić uwagę?

Choć obecnie na rynku można znaleźć ogromny wybór win bezalkoholowych, warto poznać szlachetny i niepowtarzalny aromat następujących propozycji. Miłośnicy białych win wytrawnych z pewnością pokochają Barrels & Drums Chardonnay. To doskonały dodatek do potraw z białego mięsa, owoców morza i serów. Wino wyróżnia się niesamowitym i niebanalnym smakiem owoców tropikalnych oraz cytrusów. Jest orzeźwiające, świeże i idealne na upalne dni. Osoby, które gustują w winach musujących, powinny zwrócić uwagę na Barrels & Drums Sparkling. To wino wytrawne, o wyczuwalnych nutach egzotycznych i orzeźwiającym finiszu. Doskonale podkreśla smak dań wegetariańskich oraz owoców morza.

Jeśli chodzi o wina czerwone, znakomitą propozycją będzie Barrels & Drums Merlot. To wino, w którego smaku czuć pewną chropowatość. Nuty smakowe, jakie można bez problemu wyczuć to m.in. czerwone owoce i zioła. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wina czerwonego, sprawdź – „Wina czerwone. 5 ciekawostek, których na pewno nie znasz”.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj