Jakie właściwości ma młody jęczmień?

Chyba każdy już słyszał o pozytywnych skutkach spożywania młodego jęczmienia. O jego właściwościach pro-zdrowotnych dużo mówi się i pisze, jednak nie każdy jest skłonny uwierzyć w informacje z niepewnych źródeł. Warto dokładniej zbadać temat i dowiedzieć się, czego tak naprawdę można spodziewać się, włączając do swojej diety młody jęczmień.

Młody jęczmień – co to jest?

Ta roślina znana jest ludzkości od dawna – to, że ostatnio stała się niezwykle popularna, nie oznacza wcale, że jej dobroczynne działanie na ludzki organizm nie było doceniane już wiele lat temu. Warto wiedzieć, że lecznicze i odżywcze właściwości soku z tej rośliny są znane ludzkości od tysięcy lat. Wyciąg z pędów zielonego jęczmienia jest bogaty w składniki, które pełnią niezmiernie istotną rolę w utrzymaniu ciała w zdrowiu i dobrej kondycji. Niedobór tych składników może wywołać różne choroby, wpływa też niekorzystnie na wygląd i samopoczucie.

Bogactwo witamin, składników mineralnych i innych substancji

Ciekawostką jest to, że w zielonym jęczmieniu jest więcej witaminy C niż w soku pomarańczowym i więcej beta-karotenu niż w marchewce. Ponadto niemal 45% wagi młodego jęczmienia stanowi białko! Poza tym roślina ta obfituje w witaminy z grupy B, w tym w cholinę, a także w witaminę E. Młody jęczmień oprócz witamin z grupy antyoksydantów, zawiera również magnez, żelazo, wapń, cynk, mangan, selen, a także aminokwasy egzogenne, czyli takie, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, oraz błonnik. Nie można też zapominać o tym, że młody jęczmień jest bardzo bogaty w chlorofil. Nie każdy wie, że chlorofil pomaga przeciwdziałać anemii, odtruwa organizm, wspiera pracę tarczycy, przyspiesza gojenie się ran i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych.

Właściwości młodego jęczmienia

Młody jęczmień wyróżnia się właściwościami antyutleniającymi, co wiąże się z jego działaniem antywirusowym, przeciwzapalnym oraz antynowotworowym. Należy podkreślić, że antyoksydanty hamują procesy chorobowe w organizmie, ale także spowalniają procesy starzenia się. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że znaczna część preparatów enzymatycznych uzyskiwana jest ze zwierzęcych tkanek – specjaliści jednak zdecydowanie polecają spożywanie produktów z enzymami roślinnymi.

Działanie na skórę

Warto mieć na uwadze fakt, że w młodym jęczmieniu stwierdzono obecność antyoksydantu, który szczególnie dobrze przeciwdziała uszkodzeniu lipidów skóry spowodowanym promieniami UV. Młody jęczmień działa na skórę odmładzająco, pomaga zwalczać też trądzik i owrzodzenia, polecany jest też kobietom zmagającym się z cellulitisem. Dzięki niemu można zaobserwować również poprawę wyglądu skóry osób żyjących w miastach, gdzie odnotowuje się duże zanieczyszczenie powietrza. Każdy, kto chce wzmocnić naturalną barierę ochronną swojej skóry, powinien wprowadzić do swojej diety wyciąg z młodego jęczmienia.

Zbawienne działanie na układ pokarmowy

Młody jęczmień zawiera sporo błonnika, który jest odpowiedzialny za procesy trawienne. Błonnik oczyszcza przewód pokarmowy, przyspiesza metabolizm tłuszczu, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także daje uczucie sytości – to ważna informacja dla tych, którzy pragną schudnąć! Poleca się go osobom z wrzodami i bólami żołądka. Ponadto dzięki frakcjom błonnika nierozpuszczalnego, młody jęczmień zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego. Wiele osób ucieszy też fakt, że wyciąg z tej rośliny pomaga odkwasić organizm i przywrócić w nim równowagę kwasowo-zasadową. Zaburzenie tej równowagi to obecnie bardzo częsty problem, który wiąże się z uczuciem chronicznego zmęczenia, zaburzeniami snu, bólami serca i złym samopoczuciem. Po młody jęczmień powinny sięgnąć także osoby skarżące się na zaparcia, ponieważ jego składniki, zwłaszcza potas, wspomagają ruchliwość jelita grubego.

Wskazany przy niedokrwistości

Anemia dotyczy aż co czwartej kobiety – z tą chorobą zmaga się też sporo starszych mężczyzn i coraz więcej dzieci. Jest to spowodowane między innymi tym, że żywność, która obfituje w witaminy i minerały jest gotowana, przez co traci w znacznej mierze swoje wartości odżywcze. Młody jęczmień zawiera żelazo wiązane organicznie, które jest od razu wchłaniane przez organizm. Popularne produkty z żelazem zredukowanym nie dają pożądanych rezultatów.

Idealny dla diabetyków

Osoby, które zmagają się z cukrzycą, muszą szczególnie zapobiegać przekwaszeniu ciała, ponieważ odpowiedni poziom kwasowości sprzyja normalizacji poziomu cukru we krwi. Zielony pokarm, w tym właśnie młody jęczmień, zatrzymuje rozwój cukrzycy, choć oczywiście nie jest on lekiem. Warto go spożywać także w ramach zapobiegania tej chorobie, jeśli poziom cukru we krwi jedynie nieznacznie się podniósł.

Przydatny w przypadku chorób serca i problemach żylnych

Młody jęczmień może być stosowany w prewencji i leczeniu chorób serca i ciśnienia tętniczego. Ekstrakt z tej rośliny zawiera składniki zapobiegające zlepianiu się płytek krwi – zjawisko to prowadzi do groźnych zakrzepów, chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy i choroby wieńcowej. Spożywając ekstrakt z młodego jęczmienia, chronimy i wzmacniamy naczynia krwionośne i serce.

Na co jeszcze może pomóc młody jęczmień?

Nie można nie docenić faktu, że młody jęczmień regeneruje wątrobę, korzystnie wpływa na trzustkę i zwalcza bakterie obecne w jamie ustnej. Poleca się go też osobom z astmą i zmagającym się z chorobami nerek. Mnóstwo osób sięga po niego po to, by się odchudzić, jednak nie jest to cudowny środek zwalczający otyłość, dlatego nie można spodziewać się dużych efektów bez podjęcia zmiany swoich złych nawyków żywieniowych.

Preparaty z młodego jęczmienia

Młody jęczmień jest dostępny najczęściej w formie sproszkowanego soku lub tabletek. Proszek z jęczmienia powstaje po odciśnięciu i wysuszeniu soku – taki preparat zachowuje niemal 100% właściwości rośliny. Warto pamiętać, że istnieje jeszcze proszek uzyskany z wysuszonej trawy, jednak jest on uboższy w wyżej opisane substancje niż proszek, który powstał z soku rośliny. Proszek z młodego jęczmienia rozpuszcza się w wodzie – tak przygotowany napój należy pić zgodnie z zaleceniami producenta. Warto też pomyśleć o dodaniu proszku z młodego jęczmienia do jogurtu, zupy czy surówki. Można też zdecydować się na tabletki. Poleca się je zwłaszcza osobom, które nie przepadają za smakiem soku z młodego jęczmienia. Niektóre osoby preferują spożywanie młodego jęczmienia w formie samodzielnie przygotowanych kiełków – dodaje się je do kanapek i sałatek.

Zobacz jakie preparaty dbrali nasi eksperci – https://byc-zdrowym.pl/mlody-jeczmien/.

Kto może sięgnąć po młody jęczmień

Producenci nie podają wyraźnych przeciwwskazań do stosowania produktów z młodego jęczmienia. Jednak warto obserwować reakcje organizmu – zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci oraz osoby starsze muszą zachować ostrożność i skonsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości. Warto pamiętać, że proszek z trawy jęczmiennej zawiera wyjątkowo dużo błonnika, dlatego osoby o wrażliwym żołądku powinny ich unikać. Mając na uwadze to, że młody jęczmień ma silne działanie detoksykujące, trzeba liczyć się z tym, że podczas kuracji mogą pojawić się bóle głowy i mdłości, możliwe jest też, że częściej będzie się odczuwać potrzebę skorzystania z toalety.

Sprawdź więcej porad o zdrowy żywieniu na https://byc-zdrowym.pl/

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj