Kagor to czerwone wino wytwarzane przede wszystkim w Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Rosji, Azerbejdżanie oraz na Ukrainie. Trunek sprzedawany pod tą marką uchodzi za jedno z najsłynniejszych win Europy Wschodniej. Wzmacniany Kagor ma ciemną (niemal czarną barwę), mocny i słodki smak. Kagor uchodzi za wino liturgiczne kościoła prawosławnego.

Historia wina Kagor

Opowieści głoszą, że carowi rosyjskiemu Piotrowi I zasmakowało francuskie wino Cahors. Gdy wybuchła rewolucja francuska, dostawy z Francji do imperium rosyjskiego uległy poważnemu uszczupleniu, dlatego z rozkazu cara rozpoczęto wytwarzanie wina, które przypominałoby mocny i słodki trunek rodem z francuskiego okręgu Cahors. Południowe regiony imperium dawały warunki odpowiednie do uprawy winorośli, co pozwoliło rozwinąć produkcję.

Obecnie wino Kagor produkowane jest nie tylko w Rosji, ale także w wielu krajach Europy Wschodniej. Rynek europejski zdobywają przede wszystkim trunki pod tą marką wytwarzane w Bułgarii, Mołdawii oraz Rumunii. Tradycyjny Kagor produkuje się ze szczepu saperawi, merlot oraz cabernet sauvignon. Poszczególne winnice stosują różne techniki produkcji, dlatego Kagor ma wiele odmian, które znaczenie się od siebie różnią.

Czym się wyróżnia wino Kagor?

Kagor to wzmacniane wino o intensywnie czerwonym kolorze, który wchodzi w czerń. Jego wyróżnikiem jest potężny aromat. W bukiecie można wyczuć posmak suszonych śliwek oraz pysznej czekolady. Całość jest harmonijna, słodka i dość mocna, dlatego w Europie ten gatunek wina często podaje się z ciastami, kawą i herbatą, owocami, lodami i innymi słodkimi deserami.
Wino Kagor bardzo często wybierane jest także ze względu na swoje niewygórowane ceny – w polskich sklepach i winiarniach można go kupić już za około 20 zł za butelkę.

Jaki rodzaj wina wybrać?

Pod marką Kagor kryją się różne gatunki wina, które nieco różnią się od siebie. Dużą popularnością cieszy się Kagor Cerkiewny. Jest to czerwone wino deserowe, produkowane z połączenia owoców ze szczepu merlot, bastado-magariczeskij oraz cabernet sauvignon. W Europie Wschodniej trunek ten produkowany był jako wino mszalne dla cerkwi prawosławnych (według starocerkiewnej receptury). Wino serwuje się w temperaturze około 14-16 stopni C. Doskonale komponuje się z daniami słodkimi (desery, słodycze, owoce, ciasta).
Do deserów idealnie sprawdzi się również Kagor Dionis – słodkie, esencjonalne wino o rubinowym kolorze pochodzące z Mołdawii. Kazayak Kagor Driada to wino produkowane z owoców szczepu merlot i cabernet sauvigno w Południowej Mołdawii. Ma ono intensywnie rubinowy kolor, a w bukiecie wyraźnie wyczuwalne są czarne porzeczki i czekolada. Można go podawać do picia jako aperitif lub serwować z ciastami czy owocami.

faktoriawin.pl

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj