Ta propozycja kawy to zdecydowanie doskonały pomysł na deser. W wersji z likierem sprawdzi się jako słodki rozgrzewacz, gdy za oknem panuje wieczorna plucha. Perfekcyjny scenariusz zakłada, że kawa po bawarsku najlepiej smakuje przy kominku lub przy oknie z widokiem na szczyty gór. I chociaż dodatek czekolady i bitej śmietany sprawia, że jest to dość kaloryczna przyjemność, to zdecydowanie trudno się jej oprzeć.
Przypomina nieco kawę po wiedeńsku i nawet jej przygotowanie wygląda podobnie. Zdecydowanie nie powinna być mylona z bawarką, chociaż jej nazwa może przywodzić na myśl właśnie ten napój. Podobno pomysł na taką wersję kawy zrodził się gdzieś pośród śnieżnych Alp, gdzie specyficzny klimat zachęcał do przygotowania aromatycznego i rozgrzewającego drinka.
Jeżeli jednak nieco zgłębimy temat tego jak się robi kawę po bawarsku, to szybko odkryjemy, że droga do aromatycznej rozkoszy prowadzi różnymi szlakami. Z całą pewnością warto przetestować różne warianty tego wyjątkowego deseru.
(Nie)oczywiste składniki kawy po bawarsku
W teorii kawa po bawarsku to zaledwie trzy składniki: kawa, czekolada i śmietanka (ta w postaci przepysznej, lekkiej chmurki unoszącej się na powierzchni ciemnego naparu). Opcjonalnie można dodać cukier i szczyptę cynamonu. I to jest ta wersja najbardziej rozpowszechniona w Polsce.
Wśród wielu propozycji przygotowania i podania tego przysmaku pojawia się opcja zastąpienia śmietanki… plasterkiem cytryny. Cóż, zdecydowanie nie jest to wariant dla prawdziwych łasuchów, jednak z całą pewnością i takie rozwiązanie ma swoich zwolenników.
Wychodząc nieco dalej niż rodzime podwórko możemy odkryć, że w anglojęzycznych przepisach często pojawiającymi się składnikami jest likier kawowy oraz Schnapps (sznaps) z miętą pieprzową. Czekolada w najlepszym przypadku wykorzystywana jest do dekoracji bitej śmietany.
Kawa po bawarsku przepis
Mnogość różnorodnych przepisów dostępnych w licznych portalach kulinarnych sprawia, że za każdym razem możemy przygotować nieco inną wersję kawy po bawarsku. I niewątpliwie warto przetestować co najmniej kilka receptur, aby wybrać tę najbardziej odpowiadającą naszym gustom smakowym. Składniki kawy po bawarsku mogą nieco się zmieniać, w zależności od wybranego przepisu.
Kawa po bawarsku (najpopularniejsza wersja w Polsce)
Składniki:
- 120 ml kawy.
- 2-4 kostki gorzkiej lub deserowej czekolady.
- Bita śmietana.
- Szczypta cynamonu.
Przygotowanie:
- Zaparz dobrej jakości kawę (najlepiej wybrać tę, która ma naturalne nuty czekoladowe. Możesz ją znaleźć np. na stronie gorillacoffee.pl).
- Kostki czekolady (tej gorzkiej, deserowej lub w wersji mieszanej) rozpuść w kąpieli wodnej. W tym celu wstaw szklaną miseczkę do garnka z gorącą wodą. W miseczce umieść pokruszoną czekoladę i czekaj, aż zmieni są konsystencję na bardziej płynną.
- Rozpuszczoną czekoladę dodaj do kawy.
- Przygotuj bitą śmietanę i umieść jej porcję na wierzchu naparu.
- Śmietankę udekoruj szczyptą cynamonu.
Tipy dla zabieganych i/lub niecierpliwych
Nie masz zbyt wiele czasu? Zastąp śmietanę kremówkę bitą śmietaną w sprayu.
Jeżeli masz mikrofalówkę, to czekoladę rozpuścisz w zaledwie 15 sekund. Wystarczy, że wrzucisz pokruszoną czekoladę do szklanej miseczki, włożysz ją do mikrofalówki i poczekasz 15 sekund.
Kawa po bawarsku z prądem (idealna na początek wieczornego przyjęcia)
Składniki:
- 120 ml kawy.
- 15 ml sznapsa miętowego (mięta pieprzowa).
- 15 ml likeru kawowego.
- 1 łyżeczka cukru.
- Śmietanka.
Przygotowanie:
- Przygotuj kawę.
- W kubku połącz kawę, sznapsa, liker i cukier. Dokładniej wymieszaj.
- Udekoruj bitą śmietaną (opcjonalnie dodaj odrobinę czekolady w proszku).
Czy kawa po bawarsku to dla Ciebie ciekawa alternatywa popołudniowego deseru? Jeżeli tak, to koniecznie wypróbuj nasze przepisy lub sam sprawdź jak się robi kawę po bawarsku. Zaskocz swoich znajomych i bliskich i przygotuj kawę niczym z najlepszej kawiarni.