Badania filmoznawców wskazują, że chardonnay jest winem, które obok szampana najczęściej pojawia się w filmach i serialach. Swoją karierę na dużym ekranie odmiana ta rozpoczęła wraz z Bridget Jones, która często powtarzała, że chardonnay podaje do wszystkiego, gdyż z każdą potrawą smakuje ono doskonale. Wino tego szczepu zagrało też główną rolę w filmach Wino na medal oraz Uncorked. Bardziej współcześnie chardonnay pojawiło się w serialu Wielkie kłamstewka, którego akcja dzieje się w Monterey, w samym sercu kalifornijskiego okręgu winiarskiego.

Swoją niezwykłą popularność odmiana zawdzięcza jednak nie filmowym kreacjom, ale przede wszystkim charakterowi, jakie nadaje winom. Są one z jednej strony eleganckie i wysublimowane, ale jednocześnie przyjazne i niezbyt skomplikowane. Te cechy sprawiają, że wina z chardonnay docenią zarówno koneserzy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z winem.

Chardonnay – uniwersalne wina

Tym, co najbardziej przyciąga nas do win ze słynnej burgundzkiej odmiany, jest ich niezwykła uniwersalność. Można je łączyć z najrozmaitszymi potrawami. Poczynając od szparagów – niekoniecznie w niebieskim sosie jak u Bridget – a na ciężkich pieczonych mięsach kończąc. Młode, lekkie chardonnay będzie doskonałym akompaniamentem do sałatek, przekąsek z warzyw, ryb czy drobiu na zimno. Gdy producent zdecyduje się zostawić wina na jakiś czas nad drożdżowym osadem, przelać go na kilka tygodni lub miesięcy do beczek – wino nabierze charakterystycznych aromatów. W jego bukiecie pojawią się zapachy pieczonego chleba, masła, śmietanki, czasem karmelu, a nawet prażonych orzechów i migdałów. Takie cięższe i pełniejsze wina fantastycznie będą smakowały z pieczonym drobiem lub tłustymi rybami w śmietanowych sosach.

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że beczkowe chardonnay z regionu Burgundia lub z Kalifornii jest jednym z najlepszych wyborów, jeżeli podczas spotkania, zamiast pełnej kolacji, chcemy podać wybór serów. Chardonnay dobrze zagra z wieloma typami i rodzajami serów – poczynając od miękkich camembertów, przez pecorino, grana padano, a na ciężkich cheddarach kończąc.

Czym różnią się wina chardonnay z różnych stron świata?

Chardonnay to szczep białego wina doskonale przystosowujący się do różnych warunków klimatycznych i rodzajów gleb, dlatego uprawia się go w wielu częściach świata. Poza Francją, skąd pochodzi, największe uprawy tego szczepu znajdują się obecnie w Kalifornii, Australii oraz we Włoszech. Niezależnie od miejsca upraw, pozyskiwanie z nich wina charakteryzują się podobnymi nutami smakowymi, z których wyłonimy przede wszystkim słodkie smaki egzotycznych owoców. Świeże, lekko kwasowe chardonnay z Europy doskonale sprawdzi się jako dodatek do ryb i owoców morza, a także miękkich oraz półtwardych serów. Z kolei cięższe, kremowe i oleiste wina z Kalifornii znakomicie nadają się do delikatnych mięs z drobiu lub jagnięciny, sosów na bazie śmietany lub dojrzałych serów.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj