Najpierw we wczesnym dzieciństwie uczymy się smaków – próbujemy ziemniaka, marchewki, dyni. Z czasem poznajemy całą peltę smaków, także drewnianych kredek i piasku. Potem smaki łączymy, niektóre zestawienia lubimy bardziej, inne mniej. W latach późniejszych dowiadujemy się jak powinna wyglądać prawidłowa dieta i uświadamiamy sobie, że nasza tak nie wygląda.
Dlaczego nasza dieta nie jest właściwa?
Powodów jest wiele, a najczęściej wymienianym jest brak czasu. Prawidłowe odżywianie wymaga zrobienia zakupów, przy tym produkty nie powinny być kupione byle gdzie, gdyż ich jakość powinna być najlepsza. Bieganie po targach, po sklepach niestety czasu wymaga. Prawidłowe odżywianie wymaga przygotowania posiłków z produktów nieprzetworzonych – gotowania, pieczenia. I tu znów potrzebny jest czas. Drugim powodem jest brak odpowiedniej wiedzy o produktach – o ich wpływie na organizm człowieka, o ich kaloryczności, o tworzeniu ciekawych smaków z innymi produktami. Trzeci powód jest najbardziej tajemniczy i zarazem skomplikowany – tkwi w ludzkiej psychice.
Zaburzenia w odżywianiu
Jedni problemy zajadają – każda niekomfortowa sytuacja, kłopot, stres powoduje ponadnormatywne przyjmowanie posiłków. Kolejni dużo jedzą, by zaraz się treści pokarmowej pozbyć. Inni z kolei przyjmują głodowe racje. U jednych masa ciała dramatycznie rośnie, u drugich spada. I jedni, i drudzy potrzebują pomocy specjalisty.
Specjalista od odżywiania i psychiki
Kompulsywne objadanie się, anoreksja, bulimia i inne zaburzenia w odżywianiu się są problemami natury psychicznej. Nie można ich nie leczyć i lekceważyć, ponieważ konsekwencje zaburzeń są poważne, co więcej mogą być też tragiczne. W takich wypadkach, gdy cierpi ciało i dusza, leczenie powinno przebiegać dwutorowo i powinien je prowadzić psychodietetyk, specjalista posiadający wiedzę z zakresu psychologii, dietetyki i medycyny.
W jaki sposób pomaga dietetyk kliniczny?
Dietetyk kliniczny Kraków najpierw przeprowadza wywiad i obserwuje zachowanie pacjenta, by zlokalizować źródło problemu. Być może przyczyną zaburzeń są niewłaściwe relacje z ludźmi? Może problemem jest niska samoocena, która z kolei jest następstwem innych problemów? Gdy dietetyk kliniczny znajdzie przyczynę, rozpoczyna terapię, która ma na celu nie tylko uporządkowanie spraw psychicznych, ale także na nauce i wdrożeniu nowych nawyków odżywiania. Nowa specjalizacja może budzić obawy o skuteczność leczenia. Wizyty u tego typu dietetyka są skuteczne, jednak na efekty, jak w wielu innych przypadkach, trzeba poczekać.