Makaron to bardzo ważna część polskiej kuchni – na ich bazie przygotowanych jest wiele domowych obiadów, w tym zupy. Zamiłowanie do tego produktu przejawia się również w przyrządzaniu np. spaghetti, równie popularnym daniu w polskiej kuchni. Rodzajów makaronów jest wiele, a duży wybór pozwala na eksperymenty w gotowaniu i odkrywaniu nowych smaków. Po czym poznać typowe, polskie makarony, i czym odznacza się na tle innych?

Wyjątkowy smak i receptura

Każdy z nas z pewnością chociaż raz widział swoją babcię lub mamę przyrządzającą ręcznie makaron, lub tak zwane kluski. Do ich przyrządzenia wykorzystywało się zwykle najwyższej jakości składniki jakie można było uzyskać na wsi, czyli domowe jaja, czy świeżą mąkę. Produkty te na wsiach są często o wiele lepszej jakości niż obecnie można nabyć w sklepach, stąd też niepowtarzalny smak makaronu np. w połączeniu z rosołem dawało naprawdę niesamowite połączenie. Receptura na polskie makarony zaczerpnięta ze strony https://czaniecki.pl/o-nas/jest praktycznie taka sama jak np. we Włoszech, których makaron uważa się za prawdziwy pierwowzór. Polski odpowiednik ma jednak pewne cechy które sprawiają, że można go uznawać za jeden z prawdziwych narodowych przysmaków. Czym się wyróżnia?

  • Świeże i mało przetworzone produkty wykorzystywane do stworzenia makaronu
  • Charakterystyczny rodzaj mąki typu 450 lub 500, co jest charakterystyczne dla polskich wsi,
  • Intensywny, żółty kolor po ugotowaniu

Jak zrobić własnoręcznie makaron i z czym go podawać?

Dania z makaronami stanowią obecnie bardzo chętnie wybieraną propozycję jako obiad czy kolację w Polskich domach. By poczuć wyjątkowy smak, który wielu z nas przypomina wczesne dzieciństwo, warto podjąć wyzwanie i przygotować własnoręcznie domowy makaron. Co będzie potrzebne? Ciepła woda, dobrej jakości jaja oraz pszenna mąka typu 450 lub najlepiej 500. Proces przygotowania ciasta jest bardzo prosty – składniki w odpowiednich proporcjach należy połączyć ze sobą i ugniatać, do momentu uzyskania elastycznego ciasta. Następnie ciasto należy podzielić na kilka wąskich pasków, i najlepiej, za pomocą noża bądź specjalnej maszynki do makaronu wyciąć cienkie paseczki. Gotowanie wygląda tak samo jak w przypadku zwykłego makaronu z torebki. Zdecydowanie warto jednak poświęcić czas na własnoręczne przygotowanie takiego makaronu, ponieważ w smaku da się wyczuć ogromną różnicę, a to na pewno podwyższy jakość doznań smakowych przygotowanej potrawy. Polskie makarony podawać również można zarówno w formie zupy jak i dania spaghetti – na pewno obie te wersje będą bardzo smakowite!

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj