Zarówno miłośnicy kulinariów, jak i okazjonalni kucharze co jakiś czas stają przed wyzwaniem kupna nowego zestawu garnków stalowych do swojej kuchni. Jaki komplet powinniśmy wybrać i czym się kierować? Podpowiadamy w naszym poradniku.

  1. Rodzaj kuchenki
  2. Jakie garnki będą nam potrzebne?
  3. Ile garnków potrzebujemy?

Każda kuchnia powinna byś kompleksowo wyposażona. Nie ma udanego gotowania bez dobrej jakości zestawu garnków stalowych, które pozwolą nam cieszyć smakiem ulubionych potraw. Aby gotowanie było jeszcze bardziej przyjemne, przygotowaliśmy kilka porad dotyczących optymalnego zestawu garnków do naszej kuchni. Przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań, jak np. liczba garnków niezbędna do przygotowania przepysznych potraw.

Rodzaj kuchenki

Podstawową kwestią dotyczącą wyboru zestawu garnków stalowych do kuchni jest rodzaj kuchenki, na jakiej gotujemy. Fakt, czy używamy kuchenki gazowej czy np. płyty indukcyjnej zawęża zakres naszych poszukiwań. To, do jakiej kuchni przeznaczone są garnki znajdziemy w opisie produktu lub na opakowaniu, jeśli kupujemy garnki w sklepie stacjonarnym. Poszczególne symbole odpowiadają konkretnym rodzajom kuchenek. Jeśli z kolei myślimy o wymianie kuchni gazowej na indukcję, warto poszukać zestawów garnków, które będą działały na obu rodzajach kuchenek, żeby po remoncie nie musieć wymieniać wszystkich naczyń. Co do wykonania samych garnków, skupiamy się na najbardziej trwałych i niezawodnych garnkach ze stali nierdzewnej, ponieważ szybko się nagrzewają, a przy tym są odporne na zarysowania. Oprócz stali, dużą popularnością cieszą się garnki emaliowane, żeliwne (bardzo trwałe, jednak dość ciężkie) czy ceramiczne. Nowością na rynku są garnki szklane, które nie pochłaniają zapachów i szybko się nagrzewają, jednak ryzyko potłuczenia również jest spore.

Jakie garnki będą nam potrzebne?

To kolejna ważna kwestia, którą docenią zwłaszcza ci, którzy posiadają nieduże kuchnie, gdzie każde miejsce w szafce jest na wagę złota. Nie jest oczywiście problemem zakup kompleksowego zestawu składającego się nawet z kilkunastu naczyń, jednak pomieszczenie ich wszystkich w kuchni może być wyzwaniem. Dlatego najpierw warto zastanowić się, jaki komplet nas interesuje. Z jakich elementów składają się zestawy garnków stalowych? Podstawą jest klasyczny garnek, służący do gotowania oraz duszenia. Zwykle w zestawie znajduje się kilka takich naczyń o różnej pojemności. Następny element to głęboka patelnia z jednym uchwytem, bądź rączkami po obu stronach. Będzie służyć głównie do przygotowywania sosów. Niewielki rondel to inny niezbędnik, który najczęściej służy do odgrzewania mniejszych ilości zup czy sosów. Zestaw garnków stalowych może też składać się z tzw. garnków specjalistycznych. Tu wyróżnić można garnek do makaronu, do gotowania mleka, czy szparagów. Różnić się będą pojemnością i kształtem. Nie zapomnijmy także o przykrywkach. Warto upewnić się, że w zestawie każdy garnek będzie miał pasującą przykrywkę. Niekiedy do zestawów dołączane są również akcesoria, jak np. durszlak czy plastikowe przykrywki przydatne podczas transportu.

Ile garnków potrzebujemy?

Kiedy wiemy już jakie typy naczyń nas interesują, zastanówmy się, ile garnków potrzebujemy. Single, którzy często jadają poza domem w pełni skorzystają zapewne z podstawowych garnków, zatem komplet 3-4 naczyń będzie zupełnie wystarczający. Z kolei duże rodziny, gdzie często podaje się dwudaniowe, wieloskładnikowe obiady będą potrzebowały co najmniej po dwa garnki każdego rodzaju. Warto też mieć na uwadze sytuacje, kiedy często odwiedzamy bliskich, częstując ich naszymi specjałami. W takim wypadku trzeba pamiętać, że jeden lub dwa garnki będą w ciągłym użyciu.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj