Jak ugotować jajka na miękko?

Jak ugotować jajka na miękko?

Jajka to ważny element diety człowieka. Jemy je w różnej formie i dodajemy do wielu posiłków, ale często mamy problem z tym, jak ugotować idealne jajko na miękko. Wbrew pozorom, nie jest to trudne!

Ważne jest, aby jajka były świeże, miały temperaturę pokojową (w tym celu warto wyjąć je wcześniej z lodówki, a jeśli się spieszymy – przemyć pod ciepłą wodą) i były posegregowane wedle rozmiaru – zależnie od wielkości jajka, będzie różnił się czas gotowania.

Rozmiar jajka: S – do 5 cm, M – około 6 cm, L – około 7 cm
Czas gotowania w zależności od rozmiaru jajka: S – 3,5 minuty, M – 4,5 minuty, L – 5,5 minuty
Kalorie: 143 kcal w 100 gramach

Jak ugotować idealne jajko na miękko?

Garnek, w którym będziemy gotować jajka, powinien być na tyle duży, by jajka, jedno obok drugiego, zmieściły się na jego dnie. Garnek należy napełnić wodą i zagotować ją – by przyspieszyć ten proces, można przykryć go pokrywką.

Dokładnie umyte jajka ostrożnie umieszczamy w gotującej się wodzie, najlepiej za pomocą łyżeczki. Uwaga! Jeśli jajko pękło, możliwe, że było ono nieświeże lub po prostu miało uszkodzoną wcześniej skorupkę. Czas gotowania jajek dostosowujemy zależnie od ich rozmiaru.

Niewykluczone, że po umieszczeniu jajek w wodzie przestanie się ona gotować. Wówczas warto zwiększyć moc palnika. Należy jednak pamiętać, że gotowanie nie powinno być zbyt intensywne, by uniknąć podskakiwania i pękania jajek. Po upływie czasu gotowania garnek z jajkami przenosimy nad zlew, gdzie odlewamy gorącą wodę i dolewamy zimnej, by przerwać gotowanie. Jajka są gotowe do obrania.

Przepis na jajka na miękko, jajka na miękko ile gotować, ile gotować jajka na miękko, jak zrobić jajka na miękko, jajka na miękko ile minut, jajka na miękko czas gotowania, jajka na miękko czas, jajka na miękko w ciąży, idealne jajka na miękko, jajka na miękko kalorie, jajka na miękko przepis, jajka na miękko jak gotować, ile gotować jajka na miękko z lodówki, ile gotują się jajka na miękko, ile gotujemy jajka na miękko, jak dlugo gotowac jajka na miękko, ile powinny się gotować jajka na miękko, jajka na miękko ile ma czasu gotować, jak gotować jajka na miękko żeby nie pękały, jajka na miękko z lodówki, jak ugotować jajka na miękko w mikrofalówce, jajka na miękko ile minut gotować, jajka na miękko z mikrofali, sposób na jajka na miękko, jajka na miękko od zagotowania

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj