Znane ludzkości już od ponad 10 tysięcy lat jako jadalne, niedojrzałe nasiona grochu zwyczajnego są niezwykle cennym surowcem spożywczym, codziennie zjadanym przez miliony ludzi na całym świecie. Groszek świetnie sprawdza się jako dodatek do zup i dań obiadowych czy sałatek, ale może także stanowić podstawę pysznego, wartościowego posiłku. Dlaczego warto jeść groszek zielony? Jakie ma właściwości odżywcze, jakich witamin dostarcza ludzkiemu organizmowi i w jaki sposób można go jeść?

Właściwości odżywcze groszku

Nie bez powodu nasiona grochu zostały docenione już przez naszych przodków. Zauważyli oni, że te niewielkie zielone kuleczki są nie tylko smaczne, ale również bardzo sycące. Wówczas nie znano jeszcze oczywiście pojęcia składników odżywczych, ale uwadze ówczesnych smakoszy z pewnością nie umknął fakt, że groszek dodaje energii. Dziś już dokładnie wiemy jak cennym pokarmem jest groszek. Wartości odżywcze, które zawiera każde jego 100 g, to:

  • energia – 81 kcal,
  • białko – 6 g,
  • węglowodany – 20 g,
  • błonnik – 8,3 g.

Groszek zawiera również witaminy:

  • witaminę A – 100 g groszku zaspokaja 5% dziennego zapotrzebowania,
  • witaminę B1 – 23% zapotrzebowania,
  • witaminę B2 – 11%,
  • witaminę B3 – 14%,
  • witaminę B5 – 13%,
  • kwas foliowy – 16%,
  • witaminę C – 50%,
  • witaminę E – 1%,
  • witaminę K – 44%,
  • poza tym warzywo to jest bogatym źródłem potasu, magnezu, fosforu i cynku.

Czy warto więc spożywać groszek cukrowy? Kalorie i węglowodany zawarte w nim dostarczają nam energii, witaminy odżywiają komórki naszego ciała, a błonnik pomaga regulować procesy trawienne i zaspokaja głód. Zielony groszek jest więc niezwykle wartościowy i powinni codziennie jeść go dorośli, dzieci i osoby starsze. Nie każdy wie, jak wspaniały wpływ ma on na nasze zdrowie.

Właściwości zdrowotne

Wartości odżywcze zielonego groszku sprawiają, że jest on polecany w codziennej diecie każdego z nas. Ale małe zielone kuleczki, poza wspaniałym smakiem, mają również moc ochronną i wspomagającą nasz organizm. Powinny je jeść osoby narażone na wystąpienie różnorodnych chorób:

  • wysoka zawartość błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów sprawia, że warto jeść go dla ochrony przed niektórymi rodzajami nowotworów;
  • żelazo i witamina C czynią go skutecznym remedium na anemię. Żelazo obecne w groszku jest łatwo przyswajalne właśnie ze względu na obecność witaminy C;
  • witaminy, błonnik i antyoksydanty, które zawiera groszek zielony, sprawiają, że warzywo to ma pozytywny wpływ na układ krążenia – pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi i wspiera pracę serca;
  • dzięki zawartości luteiny groszek chroni oczy i wspomaga ich funkcjonowanie;
  • zawarte w nim enzymy wspomagają ochronę organizmu przed infekcjami wirusowymi.

Szczególnie godna uwagi jest zawartość przeciwutleniaczy, którą cechuje się groszek zielony. Te związki chemiczne odpowiadają przede wszystkim za wyłapywanie i unieszkodliwianie tak zwanych wolnych rodników, które tworzą się w ludzkim organizmie. Właściwość ta sprawia, że groszek zielony nie tylko pomaga zapobiegać nowotworom, ale również sprzyja zachowaniu młodego wyglądu skóry.

Omawiane warzywo jest cenne również ze względu na wysoką zawartość błonnika – każde 100 g produktu dostarcza nam go aż 8,3 g. Błonnik zapewnia nam nie tylko uczucie sytości, ale stanowi także swego rodzaju „miotełkę” dla układu pokarmowego. Spożywanie odpowiednich jego ilości pomaga oczyszczać układ trawienny ze złogów. Tym samym efektywnie usuwane są z organizmu toksyny i produkty przemiany materii, a my odzyskujemy poczucie lekkości i komfortu, przywrócony zostaje regularny tryb wypróżnień, znacząco zmniejsza się również dokuczliwość wzdęć i zaparć.

Groszek cukrowy -jak jeść?

Obecnie istnieją trzy odmiany grochu, które wykorzystuje się w celach spożywczych. Należą do nich groch zwyczajny typowy i polny oraz cukrowy. Ten ostatni charakteryzuje się tym, że jego strąki są miękkie i jadalne – zupełnie inaczej niż w przypadku dwóch wymienionych jako pierwsze. A w jaki sposób należy i warto groszek jeść?

Groszek mrożony – to jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych form, w jakich możemy kupić to warzywo. Czy warto z niej korzystać? Zdecydowanie tak – wbrew obiegowym opiniom warzywa w trakcie mrożenia i przechowywania w zamrażalniku nie tracą swoich wartości odżywczych ani witamin. Możemy więc bez najmniejszych obaw o walory prozdrowotne kupować i spożywać (oczywiście po obróbce termicznej) groszek zielony mrożony. To wyjątkowo praktyczny sposób postępowania, dzięki któremu mamy dostęp do tego smacznego i wartościowego warzywa przez cały rok.

zielony groszek w strąku

Groszek konserwowy – dostępny jest w każdym sklepie spożywczym i cieszy się dużą popularnością wśród klientów. Są łatwe w użyciu, można jeść je od razu po otwarciu puszki. Ponad to nie trzeba przechowywać ich w lodówce i mają bardzo długą datę przydatności do spożycia. Ale trzeba pamiętać, że to nie jest najlepszy wybór – produkty konserwowe mają bowiem wyraźnie zmieniony smak i kolor. Nie są więc ani tak smaczne ani atrakcyjne wizualnie jak ich mrożone lub świeże odpowiedniki. Co jednak najważniejsze – ich wartość odżywcza jest obniżona w wyniku poddawania wysokim temperaturom oraz zatopienia w zalewie. Dlatego też nie poleca się tej postaci w codziennej diecie.

Suszony – wielką zaletą groszku jest fakt, że daje się on łatwo suszyć. Zauważyli to już nasi praprzodkowie, którzy suszyli warzywa, owoce a nawet mięso na czasy ciężkiej zimy, kiedy brakowało pożywienia. W takiej formie zielony groch jest nie tylko smaczny i w pełni wartościowy, ale także trwały i dostępny zawsze, gdy jest potrzebny.

Surowy – oczywiście w formie surowej najzdrowsze i najsmaczniejsze jest prawie każde warzywo, ale któż z nas ma swój własny ogródek warzywny, z którego mógłby przez cały rok zrywać plony? Dlatego też najbardziej popularną i najzdrowszą formą konserwacji grochu zielonego jest właśnie mrożenie.

Zielony groszek – zastosowanie

Groszek zielony, dzięki jego właściwościom prozdrowotnym, warto zjadać codziennie. To jedno z pierwszych warzyw wprowadzanych do diety niemowlęcia i składnik, który towarzyszy nam przez całe życie. Jak i z czym można go podawać? Ilość jego zastosowań jest imponująca.

Sałatki warzywne – legendarna już sałatka jarzynowa przygotowywana przez gospodynie domowe przy okazji świąt, urodzin i innych rodzinnych uroczystości, zawiera oczywiście to warzywo. Zwykle używamy konserwowanego, ale warto zamienić go na lekko podgotowany groch mrożony – sałatka będzie wtedy smaczniejsza, bardziej kolorowa i wartościowa.

Zupy – tradycyjna zupa jarzynowa to bogactwo smaku, aromatu i koloru. Dzięki dodatkowi groszku będzie także sycąca i zdrowa. Ale z grochu warto przygotować także pyszną zupę krem – wystarczy tylko ugotować w bulionie parę garści grochu mrożonego, zmiksować, przetrzeć przez sito i przyprawić. Wspaniale smakuje z kulkami ptysiowymi, makaronem lub ryżem i jest idealnym posiłkiem dla dzieci oraz osób starszych.

Dania obiadowe – pieczony, gotowany, duszony – groszek zielony świetnie smakuje jako dodatek do mięs, makaronów, spaghetti i sosów warzywnych.

Pasty do pieczywa – ugotowane, zmiksowane i przyprawione warzywa (w tym oczywiście również groszek zielony) doskonale sprawdzają się jako sycąca, pyszna i zdrowa pasta do kanapek, stając się najlepszą alternatywą dla wędlin i serów. Można serwować je także ze słonymi krakersami jako przystawkę lub przekąskę na imprezę.

Groszek zielony jest nie tylko pysznym ale również bardzo zdrowym i niedrogim produktem spożywczym. Zamrożony można przechowywać w zamrażalniku przez długie miesiące, aby zawsze móc sięgnąć po niego i przygotować smaczne, sycące zupy, sałatki, pasty i dania obiadowe.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj