Naczynia emaliowane to doskonałe produkty, które posiadają niesamowicie dużo zalet. Przede wszystkim to doskonałe produkty dla alergików, osób starszych oraz dzieci i wszystkich, którzy dbają o swoje zdrowie. Garnki emaliowane nie wchodzą w reakcję z żywnością i nie wydzielają szkodliwych substancji. Dodatkowo są wolne od ołowiu, kadmu i BPA. Szklista powłoka emaliowana jest gładka i jednolita – nie posiada żadnych mikro szczelin, w których mogłyby rozwinąć się bakterie. Dzięki temu naczynia emaliowane są higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości.
Jak myć garnki emaliowane?
Powłoka emaliowana posiada swoje znakomite właściwości tylko do momentu, aż jest cała. Należy uważać, aby nie doprowadzić do powstania ubytków powłoki emaliowanej. Taki ubytek wyklucza naczynie z użytkowania.
Garnki emaliowane należy myć delikatnymi środkami myjącymi, ciepłą wodą i miękką gąbką.
Koniecznie należy odstawić druciane szczotki i ocet oraz agresywne środki chemiczne. W sytuacji kiedy delikatne płyny do mycia naczyń nie dają rady, warto spróbować zalać naczynie gorącą wodą i odstawić do odmoczenia. W razie gdyby to nie wystarczyło, skorzystaj z pomocy naturalnych środków, takich jak sól, soda lub kwasek cytrynowy.
Zasady gotowania w garnkach emaliowanych
Nie narażaj emalii na szok termiczny
Garnki emaliowane możesz spokojnie nagrzewać nawet do bardzo wysokich temperatur, bez obaw, że coś stanie się powłoce. Nie należy jednak rozgrzanego naczynia zalewać lodowatą wolną i przeciwnie, garnek wyciągnięty z lodówki nie powinien od razu lądować na kuchence. Naczynie najpierw powinno nabrać temperatury pokojowej.
Nie nagrzewaj pustego naczynia
Naczynie emaliowane wykonane jest ze stali pokrytej powłoką emaliowaną. Materiał ten niezwykle szybko się nagrzewa, w związku z czym grzanie naczynia bez wody lub tłuszczu jest zbędne, a w dodatku może okazać się bardzo niebezpieczne dla powłoki. Z tych samych powodów należy uważać, aby z naczynia nie wyparowała cała woda bądź tłuszcz.
Nie stosuj stalowych akcesoriów kuchennych
W ramach troski o emaliowane powłoki nie należy korzystać w garnkach ze stalowych przyborów kuchennych i sztućców. Zamiast tego zaopatrz się w akcesoria drewniane, silikonowe lub plastikowe.
Nie opóźniaj mycia naczyń
Każdy czasem ma tak, że nie chce mu się, że po jedzeniu ma ochotę położyć się i odpocząć. Dla dobra emalii dobrze jednak od razu umyć garnek. W ten sposób ostatecznie także zaoszczędzimy swój czas.
Garnek świeżo po gotowaniu myje się znacznie łatwiej, niż kiedy resztki obiadu zdążą przyschnąć do dna naczynia.