Produkty spożywcze kupujemy w zasadzie każdego dnia. W dużej mierze to, co jemy wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Aktywny tryb życia to nie wszystko. Kluczem do sukcesu jest także odpowiednie odżywianie. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Czy warto sięgać po produkty bio?

Jak rozpoznać produkty bio?

Przede wszystkim produkty bio na opakowaniu mają charakterystyczny symbol – zielony listek otoczony dwunastoma gwiazdkami. Certyfikat ten potwierdza to, że dany produkt został wytworzony ze składników pochodzenia ekologicznego oraz z poszanowaniem obowiązujących przepisów o ochronie środowiska i zwierząt. Kupowanie produktów bio wspiera więc przy okazji faunę i florę. 

Produkcja żywności tego typu jest ściśle kontrolowana. Na uprawach nie stosuje się w tym przypadku chemicznych pestycydów i sztucznych nawozów. Dopuszczalny jest jedynie obornik. Zwierzęta są hodowane w dobrych warunkach i mają do dyspozycji pastwiska. Karmione są paszą ekologiczną. 

Jakie zalety mają produkty bio?

Oczywiście żywność ekologiczna nie jest bardziej odżywcza niż normalna. Z drugiej strony jest wolna od nawozów sztucznych, pestycydów, a tymczasem związki te w dużych ilościach prowadzić mogą do poważnych chorób. Produkty bio nie są także dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym. To on odpowiada za otyłość i liczne zachorowania na cukrzycę typu 2. 

Produkty ekologiczne nie zawierają utwardzonego tłuszczu palmowego, który dostarcza do organizmu nasycone tłuszcze trans odpowiadające za wysoki poziom złego cholesterolu. Tłuszcze trans sprzyjają także rozwojowi miażdżycy i choroby wieńcowej. Żywność bio może zawierać maksymalnie 5% składników nieekologicznych. 

Czy warto stawiać na żywność bio?

Nie da się ukryć, że produkty bio są po prostu zdrowsze od tradycyjnych. Z drugiej strony bywają od nich znacznie droższe, co może zniechęcić sporo osób. Z czego wynikają wysokie ceny produktów ekologicznych? Powodem są duże nakłady na uprawy i hodowle tego typu. Pola, które nie są opryskiwane pestycydami, szybko zarastają. Trzeba je regularnie plewić. Także ekologiczne pasze dla zwierząt są droższe niż te produkowane przemysłowo. 

Zatem czy warto sięgać po produkty bio? Każdy powinien sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Jednak trzeba pamiętać o tym, że zdrowie jest najważniejsze i ma się je tylko jedno. Stąd też rosnąca popularność żywności ekologicznej. Wysokiej jakości produkty bio znaleźć można m.in. w szerokiej ofercie sklepu internetowego https://e-mojsmak.pl/

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj