Barwnik spożywczy – czyli cichy sprzymierzeniec w kuchni

Barwniki spożywcze są nieodłącznym elementem gotowania i dobrymi przyjaciółmi wszystkich miłośników kulinarnych szaleństw. W szczególności znajdują swoje zastosowanie w cukiernictwie, gdzie za ich pomocą można stworzyć naprawdę wymyślne i kreatywne wypieki. Torty okraszone różnokolorowymi barwami zawsze wzmagają apetyt na kolejne kawałki. Choć pojawiają się głosy, że są one niezdrowe i szkodzą, to jest to jednak całkowita nieprawda. Dodanie barwnika spożywczego do jedzenie w żaden sposób nie wpływa na smak, jedynie zmienia wizualne właściwości.

Co więcej, barwników nie używa się jedynie do wzbogacenia ciast lub innych słodkich wypieków. Niezaprzeczalnie zabarwienie wiórków kokosowych na kilka różnych kolorowych i użycie ich jako dekoracji daje zazwyczaj pozytywny efekt, lecz barwników można użyć również do zwykłego jedzenia, takiego jak ryż lub makaron. Nie wspominając już od jajkach, bo te w okresie Wielkanocy kolorowane są na wszelkie barwy, w przeróżnych konfiguracjach.
Decydując się na użycie barwników spożywczych podczas pieczenie lub gotowania, macie do wyboru kilka wariantów jeśli chodzi o ich konsystencję. Wbrew pozorom, jest więcej opcji poza barwnikami w proszku i barwnikami w żelu.

Barwniki spożywcze w płynie – jedne z najbardziej powszechnych i najłatwiej dostępnych w sklepach. Zazwyczaj stosuje się te barwniki to tortów, ciast lub bitej śmietany.  Nie jest wskazane ich dodawanie do masy cukrowej, bo płynna konsystencja niepotrzebnie tę masę rozrzedzi.

Barwniki spożywcze w żelu – te z kolei nadają się w sam raz do kolorowania masy cukrowej.  Dość wydajne w użyciu, nadają wyraziste i intensywne kolory masie. Z tych względów, zaleca się ich używanie w gumowych rękawiczkach, ażeby wasze ręce nie skończyły tak jak masa cukrowa.

Barwniki spożywcze w proszku – uniwersalne barwniki do wszystkiego. Można stosować na sucho lub na mokro. W tym  drugim przypadku, najczęściej rozcieńcza się je za pomocą alkoholu.

Barwniki spożywcze w spray’u – dość rzadko używane. Najczęściej służą jako kosmetyczne uzupełnienie gotowych kompozycji, np. w górnej powierzchni tortu, dla dodatkowego efektu.

Oprócz powyższych opcji  do dyspozycji macie jeszcze takie bajery jak  barwnik w płatkach, jadalny brokat, czy flamastry do tortów. Wszystkie opcje dają duże pole do popisu jeśli chodzi o szaleństwa dekoracyjne.

Jeżeli szukacie miejsc, w których możecie zakupić takie barwniki, to możecie sprawdzić ofertę sklepu Amus. Barwniki spożywcze Amus można zakupić w sklepie internetowym producenta, ale Amus również dostarcza swoje barwniki spożywcze do takich sklepów jak Tesco, Piotr i Paweł, Frisco.

Barwnik spożywczy – czyli cichy sprzymierzeniec w kuchni

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj