jak smażyć na patelni żeliwnej

Smażenie na patelni żeliwnej może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości to prosty sposób na przygotowywanie dań o wyjątkowym smaku. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym kucharzem, ta technika sprawi, że Twoje potrawy będą wyborne. Jednak, jak przygotować patelnię przed smażeniem? Czytaj dalej i sprawdź, co warto wiedzieć!

Jak prawidłowo używać patelni żeliwnej?

Patelnia żeliwna jest niezwykle żywotna i praktycznie niezniszczalna. Pozwala na bezproblemowe smażenie różnorodnych dań, ale trzeba o nią odpowiednio dbać. Żeliwo to materiał, z którym – pomimo jego solidności – trzeba obchodzić się w sposób delikatny. Trzymanie się kilku prostych zasad użytkowania pomoże cieszyć się w pełni z funkcjonalności patelni żeliwnej. Przede wszystkim warto zapoznać się z sugestiami producenta dotyczącymi użytkowania konkretnego naczynia. Na przykład, patelnie żeliwne emaliowane nie wymagają tzw. sezonowania ani specjalnego przygotowania przed pierwszym użyciem.  Z kolei naczynia z surowego żeliwa, należy co pewien czas konserwować i odpowiednio przygotować zanim zaczniemy z nich korzystać. Takie postępowanie zapewnia dodatkową ochronę i pomoże zapobiec przywieraniu smażonych dań. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że patelnie żeliwne patelnie są mało odporne na szok termiczny. Co za tym idzie, nie powinno się rozgrzewać jej na największym ogniu ani gwałtownie schładzać poprzez np. zalewanie gorącego naczynia strumieniem zimnej wody. Najlepiej zadbać także o to, aby kładzione na rozgrzanym naczyniu produkty miały temperaturę pokojową.

Jak pierwszy raz użyć patelni żeliwnej?

Pierwsze użycie patelni żeliwnej, znane jako sezonowanie, jest kluczowym krokiem, który zapewnia ochronę powierzchni i tworzy warstwę przeciwbakteryjną. Jak to zrobić? Rozpocznij od umycia nowej patelni żeliwnej ciepłą wodą i delikatnym detergentem. Użyj do tego gąbki lub szczotki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni naczynia. Po umyciu patelni dokładnie ją osusz. Unikniesz w ten sposób rdzewienia metalu. Możesz wykorzystać ręcznik papierowy lub bawełnianą ściereczkę, aby dokładnie wytrzeć każdą część patelni. Następnie należy nanieść cienką warstwę oleju na całą powierzchnię naczynia, włączając rączkę i wnętrze. Możesz użyć dowolnego oleju o wysokiej temperaturze dymienia, np. rzepakowego lub słonecznikowego. Po nasmarowaniu olejem, umieść patelnię w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C na około godzinę. Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozostaw naczynie, aby się ostudziło. Twoja patelnia żeliwna będzie gotowa do użytku. Pamiętaj, że regularne smażenie potraw na żeliwie również pomaga w utrzymaniu warstwy ochronnej. Dzięki temu patelnia staje się odporniejsza na przywieranie potraw.

Czego nie robić na patelni żeliwnej?

Szkodliwe dla wyjątkowych właściwości żeliwa może być także przyrządzanie kwaśnych potraw, dań zawierających alkohol czy też duże ilości cukru. Produkty takie jak sos pomidorowy lub wino mogą uszkodzić ochronną warstwę powstałą na dnie naczynia żeliwnego. Nie oznacza to, że nie można na patelni z żeliwa przyrządzać takich potraw. Należy jedynie pamiętać, aby później ją oczyścić i ponownie zabezpieczyć olejem lub zakonserwować. Co istotne, podczas korzystania z patelni żeliwnej można używać niemal wszystkich przyborów kuchennych z każdego materiału – drewnianych, silikonowych i metalowych. Jednak, ponieważ patelnie żeliwne są wrażliwe na działanie wilgoci, trzeba pamiętać o ich dokładnym osuszeniu po każdym umyciu. Można to zrobić za pomocą papierowego ręcznika, ściereczki lub odstawić na chwilę patelnię na ciepły palnik, aby woda odparowała. Naczynia żeliwne należy także przechowywać w suchym miejscu. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu korozji.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj