Regionalne dania pochodzące ze śląska słyną z wysokiej kaloryczności oraz jakości produktów. Śląskie potrawy na bazie sosów, mięs oraz kasz, cieszą się sporą rzeszą oddanych fanów nie tylko w danym regionie, a również w dalszych zakątkach Polski. Gotowanie po śląsku staje się bowiem bardzo popularne. Jakie jednak są najbardziej charakterystyczne dla tego regionu potrawy?

Rolady mięsne

Śląsko rolada to zaraz obok klusek jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw regionalnych. Trudno wyobrazić sobie niedzielny śląski obiad, na którym brakowałoby tak wykwintnej potrawy jaką niewątpliwie jest rolada. Na przygotowanie dobrej i aromatycznej rolady przede wszystkim potrzebne jest mięso wołowe najlepszej jakości. Najczęściej do tego celu wykorzystywany jest udziec wołowy. Rozklepany tłuczkiem kawałek mięsa smarowany jest musztardą, a do środka tradycyjnie powinien być wkrojony boczek oraz kawałki ogórka kiszonego. Całość zawijana jest szczelnie sznurkiem bądź nitką, którą zdejmuje się dopiero przed samym podaniem. Sam proces obróbki termicznej posiada dwa etapy. Najpierw mięso jest podsmażane na patelni z każdej ze stron, a później zalewane jest wodą i duszone pod przykryciem, aż do miękkości. Kuchnia śląska to przede wszystkim dobra i aromatyczna rolada, która jest swego rodzaju filarem tego regionu.

Modro kapusta

Modro kapusta również posiada całkiem spore grono odbiorców i to nie tylko na śląsku. Jest idealnym dodatkiem do tradycyjnego śląskiego obiadu. Jak wygląda proces przygotowania takiej kapusty? Bardzo prosto. Pokrojona czerwona kapusta najpierw gotowana jest w garnku, aby następnie dodać do niej skwarki, cebulę oraz przyprawy w postaci cukru, octu oraz soli. Całość duszona jest na małym ogniu, po czym podawana na ciepło jako dodatek do drugiego dania.

Wodzionka

Jak mówią słowa piosenki, która swego czasu była istnym hitem internetowym – wodzionka to najlepszo z wszystkich śląskich zup. Wodzionka to zupa, która swoją nazwę zawdzięcza tym, że suchy chleb zalewany jest wrzątkiem. Tyle i aż tyle. Całość doprawiana jest sporą ilością czosnku, łyżką tłuszczu (smalcu bądź masła), oraz solą i pieprzem.  Opcjonalnie można dodać łyżkę gęstej śmietany. Wodzionka jest zupą bardzo szybką w przygotowaniu, a na śląsku cieszy się naprawdę sporą popularnością. 

Kartoflanka

Kartoflanka jest zupą, która również jest bardzo popularna oraz bardzo prosta w przygotowaniu. Kartoflanka gości na śląskich stołach najczęściej, kiedy brak czasu na przygotowanie bardziej czasochłonnych potraw. Całość składa się na przygotowanie kilku składników, a bazą dla całej zupy są po prostu ziemniaki i dobrej jakości bulion. Ziemniaki pokrojone w kostkę wraz z marchewką i selerem podsmażane są parę minut na maśle. Następnie do warzyw wlewa się bulion i gotuje do momentu miękkości wszystkich składników. 

Szpajza 

Szpajza na śląsku pełni funkcję szybkiego deseru. Samo danie składa się zaledwie z kilku składników, a dobór dodatków szpajzy zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Szpajza to nic innego jak deser przygotowany z kurzych jaj. Do ubitych białek dodawane są żółtka, które wcześniej powinny być utarte z cukrem. Do całości dodawana jest żelatyna, aby deser był zwarty. Do szpajzy można dodawać takie składniki jak kakao, galaretka, czekolada. Pozwala to na uzyskanie różnych warstw smakowych, które korelują ze sobą w postaci całości deseru. Całość zazwyczaj podawana jest w wysokich szklankach bądź pucharkach.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj