Patelnie żeliwne to niezwykle wytrzymały i trwały przyrząd kuchenny, który na pewno posłuży na lata. Obecnie producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór patelni żeliwnych, które sukcesywnie zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Jakie są rodzaje patelni żeliwnych i czy warto zdecydować się na któryś z nich?

Rodzaje patelni żeliwnej

Patelnia z odlewu żeliwa – To ciężka patelnia z grubym dnem. Jej powierzchnia jest często dodatkowo oksydowana, co podnosi jej jakość, chroni przed rdzą i zwiększa trwałość. Patelnia może być okrągła lub prostokątna, posiadająca rowki umożliwiające wylanie wytopionego tłuszczu. Patelnia nagrzewa się długo, ale również długo utrzymuje wysoką temperaturę.

Patelnia żeliwna grillowa – Wprost idealna do grillowania mięsa. Rowki, które są na całej powierzchni patelni sprawiają, że wytapiający się tłuszczu łatwo spływa z powierzchni patelni. Patelnia jest odporna na rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo świetnie przewozi ciepło.

Patelnie żeliwne, patelnia z odlewu żeliwa, patelnia żeliwna -> https://naczynia.olkusz.pl/patelnie-zeliwne

Patelnia żeliwna z powłoką emaliowaną – Patelnia żeliwna emaliowana to podwójne korzyści. Grube dno, możliwość smażenia przy wysokich temperaturach oraz szereg korzyści płynących z użytkowania samej emalii. Powłoka emaliowana jest neutralna dla zdrowia i dodatkowo zabezpiecza żeliwo przed rdzą. O tyle jest łatwiejsza w użytkowaniu, że patelni żeliwnej emaliowanej nie trzeba konserwować. Powłoka emaliowana jest dodatkowo bardzo łatwa w czyszczeniu – po smażeniu zabrudzenia schodzą przy zastosowaniu wody i płynu do mycia naczyń.

Wady i zalety patelni żeliwnej

Żeliwo to materiał doskonale przewodzący ciepło, dzięki temu patelnia żeliwna choć długo będzie się nagrzewać to też na długo będzie utrzymywać wysoką temperaturę. Dodatkowo patelnia nagrzewa się równomiernie, dzięki czemu unikamy miejscowych przypaleń. Patelnia żeliwna jest trwała i odporna na wysokie temperatury, dzięki temu nie zniekształca się. Dodatkowo patelnia żeliwna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, nie wydziela szkodliwych substancji i posiada właściwości prozdrowotne. Podczas smażenia bądź duszenia z patelni żeliwnej dobrej jakości, wytrącają się minimalne ilości żelaza, które wzbogacają naszą potrawę. Jeśli nie przepadamy za charakterystycznym smakiem potraw z patelni żeliwnej, ale potrzebujemy wysokiej jakości patelni zdecydowanie polecamy wam patelnie żeliwne emaliowane.  Patelnia żeliwna jest bardzo ciężka, co zdecydowanie jest zaletą dla większości użytkowników. Jeśli jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego rodzaju produktu patelnia żeliwna może okazać się zbyt ciężka. Podczas użytkowania patelni żeliwnej należy pamiętać, że nie lubi ona szoku temperaturowego. Nagrzewanie patelni do wysokich temperatur oraz schładzanie patelni powinno odbywać się stopniowo.

Jak dbać o patelnię żeliwną

Nie należy zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji patelni żeliwnej! Patelnie żeliwne należy myć gorącą wodą, przy użyciu delikatnego środka czyszczącego lub sody oczyszczonej. Do mycia wystarczy miękka gąbeczka, nie zaleca się używania do patelni drapaków, ani ostrych myjek. Po umyciu należy patelnię dokładnie osuszyć, a następnie dobrze wetrzeć w nią cienką warstwę tłuszcz. Patelnie żeliwne przechowujemy w przewiewnych, czystych i suchych szafkach. W przypadku patelni żeliwnej emaliowanej wystarczy ją umyć i dobrze osuszyć. Żeliwa ogółem nie należy myć w zmywarce.

Nazywam się Jola. Moją życiową pasją jest gotowanie i pieczenie. W kuchni pichcę od ponad 30 lat. Moją specjalnością są domowe dania i wypieki na każdą kieszeń. Zapraszam do zapoznania się z moimi autorskimi przepisami i poradami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj